Наближава ли рецесия? Какво казват основните играчи
Публикувано от Божидар Балевски окт 16, 2023 в Макроикономика
В днешния икономически пейзаж да се прогнозира дали на хоризонта се задава рецесия съвсем не е лесна задача. Множеството гледни точки ни поставят в състояние на несигурност, тъй като различни експерти преценяват по различен начин вероятността от рецесия в САЩ през следващите 12 месеца. Нека се запознаем с мнението на основните участници.
Федерален резерв: 0%
През юли представителите на Федералния резерв направиха важно изявление - те вече не прогнозират рецесия през 2024 г. Това бележи рязко отклонение от предишните им прогнози, което предполага оптимизъм в централната банка.
Крива на доходността: 61%
Докато ФЕД запазва надеждата си, кривата на доходността, която изследва спреда между 10-годишните и 3-месечните лихвени проценти по държавните съкровищни облигации, поражда опасения. Този показател предполага 61% вероятност за рецесия в рамките на следващите 12 месеца. В исторически план кривата на доходността е надежден предсказател на рецесиите въз основа на модел на ФЕД на Ню Йорк, използващ данни за периода 1959-2009 г.
Икономисти: 48%
Икономистите, които често играят ключова роля при формирането на икономическия дискурс, изглежда са разделени по въпроса. Приблизително 48% от тях смятат, че рецесията е неизбежна през следващите 12 месеца, което отразява определено ниво на несигурност в професионалната икономическа общност.
Потребители: 69%
Когато прехвърлим вниманието си към обикновените американци, се появява различен разказ. Проучване на Conference Board разкрива, че над 69% от потребителите смятат, че рецесията е вероятна през следващата година. Това широко разпространено убеждение може да бъде повлияно от различни фактори като нарастващата инфлация, опасенията на пазара на труда и прекъсванията във веригата за доставки.
Goldman Sachs: 15%
Гигантът в инвестиционното банкиране Goldman Sachs е заел особено оптимистична позиция. От Goldman Sacks преразгледаха прогнозата си за рецесия до едва 15% вероятност, което е сигнал за тяхната увереност в икономическото бъдеще.
Bank of America: 35-40%
От друга страна, Bank of America представя по-предпазлива перспектива. Те оценяват вероятността за рецесия в диапазона 35-40%, което показва умерено ниво на несигурност във финансовия сектор.
Изпълнителни директори: 84%
Изненадващо главните изпълнителни директори, които имат значителен дял в икономическия пейзаж, изразяват най-висока степен на загриженост. Значителна част от изпълнителните директори - 84% - се подготвят за рецесия през следващите 12-18 месеца. Това е спад в сравнение с 92%, наблюдавани през второто тримесечие на 2023 г., но все пак отразява забележително песимистична перспектива.
Сигнали за "бичи" и "мечи" сценарии
За да се разберат по-добре противоречивите гледни точки, от съществено значение е да се разгледат ключовите фактори, които инвеститорите следят отблизо, особено въздействието на по-високите лихвени проценти върху икономиката.
В случая с биковете изглежда, че по-високите лихвени проценти не са оказали съществено влияние върху потребителските разходи. Въпреки че разходите за стоки от първа необходимост се забавиха, продажбите на дребно остават стабилни. Печалбите на големите търговци на дребно като Home Depot, Walmart и Lowe's продължават да показват устойчивост. Потребителите обаче се насочват към по-достъпни варианти, което е сигнал за промяна в поведението на разходите.
И обратното, мечият сценарий също има своите индикатори. Към март дългът на домакинствата достигна рекордните 17 трилиона щатски долара, което представлява 19% увеличение на годишна база. По-високите лихвени проценти доведоха до скок на разходите по заемите, което може да доведе до напрежение в бюджетите на домакинствата. Корпоративните фалити се ускориха през 2023 г. и се очаква да продължат да нарастват, което засилва опасенията за предстоящ икономически спад.
В заключение, пейзажът на американската икономика се характеризира със смесени сигнали и несигурност. Докато от Федералния резерв предлагат оптимистична перспектива, кривата на доходността, икономистите, потребителите и дори някои финансови гиганти рисуват по-неясна и понякога мрачна картина. Нагласите на главните изпълнителни директори, които направляват траекторията на бизнеса, отразяват особено предпазлив подход. Бъдещето на американската икономика остава несигурно, като пълният ефект от по-високите лихвени проценти върху потребителите и предприятията все още не е ясен.