На пенсионна система за 400 милиарда долара й предстои труден период

Преструктурирането на пенсионната система в Швеция оказва натиск върху малките мениджъри на активи

Публикувано от Любомир Стойчевски ное 19, 2024 в Макроикономика

По-малките управители на активи в Швеция се подготвят за труден преход, тъй като мащабните реформи променят пенсионната система на страната, която е на стойност 400 млрд. долара. Промените, предизвикани от скандали за измами, ще намалят броя на фондовете, достъпни за спестителите, и могат да доведат до консолидиране на пазара, като по-малките фирми ще се борят да се конкурират.


Скандинавската страна, в която инвестирането е крайъгълен камък на културата, затяга правилата за това кои управители на активи могат да наблюдават пенсионните вноски. Очаква се тези средства, които се формират от задължителната вноска от 2,5 % от заплатата на всички шведски работници, да нараснат от 200 млрд. долара днес до 400 млрд. долара до 2040 г.


Последиците от пенсионните измами


Реформите са следствие от нашумелите случаи на измама, свързани с фондовете Falcon и Allra Pension, които разкриха слабости в системата и доведоха до присъди за лишаване от свобода за няколко управители на фондове. Между 2013 г. и 2015 г. 20 фонда бяха отбелязани като измамени, което предизвика преминаване от отворена система за кандидатстване към модел, при който се възлагат само обществени поръчки, управляван от независима агенция Fondtorgsnämnden (FTN). Тази промяна застрашава по-малките фондове, които са специализирани в управлението на пенсии, като потенциално намалява търсенето на местни акции.


„Намалихме броя на фондовете от 900 през 2017 г. на 450 и вероятно той ще намалее още повече“, казва Ерик Франсон, ръководител на FTN. Той отбеляза, че макар процесът на закупуване на фондове да  продължи още две години, консолидацията сред мениджърите на активи вече е в ход, като по-големите фирми завземат пазарен дял.


Консолидацията набира скорост


За да се класират за включване в пенсионната платформа, мениджърите на фондове вече трябва да управляват активи на стойност най-малко 5 милиарда крони (455 милиона долара). Този праг ускори консолидацията. Например DNB Bank ASA наскоро придоби Carnegie Holding AB за 12 млрд. крони (1,1 млрд. долара), а Ohman Fonder закупи Lannebo Fonder по-рано тази година, обединявайки активи на стойност приблизително 250 млрд. крони. Тези стъпки следват придобиването на Carnegie от Erik Penser Bank през миналата година.


По-малки фирми като финландската Evli Fund Management, която наскоро излезе от платформата за европейски акции, са изправени пред нарастващ натиск. „За по-малките играчи, чиито управлявани активи зависят в голяма степен от тази платформа, реформите представляват сериозно предизвикателство“, заяви управляващият директор на Evli Ким Песала. Той добави, че индустрията се бори и с регулаторните изисквания, автоматизацията в управлението на фондове и възхода на пасивно управляваните фондове, проследяващи индекси.


Предизвикателства за по-малките компании


Въздействието на тези реформи се простира отвъд мениджърите на активи, като засяга капиталовите пазари в Швеция. Томас Хелстрьом, главен изпълнителен директор на Odin Fonder, предупреди, че по-малките компании може да се затруднят да набират капитал, което ще намали разнообразието и активността на шведските капиталови пазари. С най-големия брой публични дружества на глава от населението в Европа, Швеция исторически се е възползвала от предимствата на по-малките институционални инвеститори, готови да подкрепят нововъзникващите фирми.


„Силата на нашия капиталов пазар се крие в многото професионални участници“, каза Йонас Стром, главен изпълнителен директор на инвестиционната банка ABG Sundal Collier. „Финансовата екосистема тук е много по-благоприятна за малките капитали, отколкото в повечето други части на света.“


Франсон признава, че системата за обществени поръчки допринася за консолидирането на индустрията, но твърди, че тя не е основният двигател. Той подчерта, че новият модел има за цел да осигури висококачествени мениджъри на фондове, като същевременно предлага институционални ценови предимства. Например FTN наскоро осигури ценова сделка за глобални индексни фондове на цена от само 4,6 базисни пункта, което значително намали разходите за спестителите.


Въпреки опасенията относно въздействието върху по-малките фондове и пазарното разнообразие, Франсон остава уверен, че промените ще бъдат от полза за пенсионните спестители в дългосрочен план. „По-силните проверки и баланси ще предотвратят измамите и ще привлекат мениджъри от най-висок клас“, каза той. „В крайна сметка спестителите ще се радват на по-добри пенсии при новата система.“


Големите играчи


Лидерите в сектора като Swedbank Robur и AMF доминират в обновената шведска система за премиум пенсии, като най-добрите фондове привличат по-голямата част от индивидуалните спестители. Тъй като секторът се консолидира, тези гиганти са в добра позиция да запазят влиянието си, докато по-малките играчи са изправени пред нарастващи препятствия в един развиващ се пейзаж.


Активи под управление (AUM) на различните пенсионни фондове

Източник: Шведска пенсионна система; Bloomberg