Мъск предлага намаляване на федералния бюджет с 2 трилиона долара

Намаляване на разходите е мисията невъзможна за правителството на САЩ

Публикувано от Любомир Стойчевски окт 29, 2024 в Макроикономика

Илон Мъск наскоро заяви, че може да съкрати 2 трилиона долара от федералния бюджет на САЩ - предложение, което би изисквало мерки за икономии, невиждани от времето след Втората световна война. Мъск направи това по време на митинг с Доналд Тръмп в „Медисън Скуеър Гардън“, където Тръмп посочи, че ако бъде преизбран, ще назначи Мъск начело на инициатива за ефективност на правителството.


Обхватът на предложените от Мъск съкращения надхвърля сегашните разходи на всички федерални агенции, включително отбраната, и вероятно ще означава намаляване на основните програми за социални помощи като социалното осигуряване, Medicare, Medicaid и обезщетенията за ветераните, които се радват на широка обществена подкрепа.


Мисията невъзможна


През фискалната 2024 г. правителствените разходи на САЩ възлизат на над 6,75 трилиона долара, като повече от 5,3 трилиона долара отиват за основни програми и лихви по държавния дълг. Убеждаването на Конгреса да намали финансирането на тези области би било монументална задача дори за Мъск, чиито предприятия - Tesla и SpaceX - се възползват от милиарди под формата на държавни договори и субсидии.


Предишният мандат на Тръмп подчерта сложността на съкращаването на федералните разходи. Опитите му да намали субсидиите по Закона за достъпното здравеопазване бяха блокирани в Сената, а много от предложените съкращения на бюджетите на вътрешните агенции също бяха отхвърлени. В крайна сметка двупартийните споразумения доведоха до увеличаване на дискреционните разходи, докато разходите за помощ при пандемии допълнително увеличиха дефицита. Сега Тръмп заявява, че възнамерява да ограничи разходите, като блокира средства, одобрени преди това от Конгреса, оспорвайки закон от 1974 г., ограничаващ правомощията на президента по отношение на разпределението на бюджета.


Републиканският сенатор Ранд Пол предложи подход, сходен с амбициите на Мъск, като предложи 6% годишно намаление на федералните разходи в продължение на пет години, за да се балансира бюджетът. Предложението му обаче срещна съпротива в Сената, дори сред републиканците, поради опасения за финансирането на отбраната.


Ако стратегията на Тръмп за задържане на финансирането не успее, прилагането на подобни намаления ще изисква одобрението на Конгреса. И все пак убеждаването на законодателите да одобрят съкращаването на основни програми, от които се възползват техните избиратели, е труден за изкачване път.


В Сената обикновено мнозинство може да одобри съкращения на задължителните разходи, но приемането на годишните законопроекти за разходите често изисква 60 гласа, за да се преодолее отказът от гласуване, което дава възможност на демократите да блокират значителни съкращения. Вътрешните разногласия в ПП относно бюджетните приоритети също принудиха лидерите многократно да търсят подкрепата на демократите, за да поддържат работата на правителството и да управляват тавана на дълга, което ще изисква отново внимание през следващата година.