Китайският юан се обезценява..

Китай отслабва хватката си върху юана, след като валутата се понижи под 7,3 за долар

Публикувано от Любомир яну 03, 2025 в Макроикономика

Китайският юан отслабна над критичен праг, сигнализирайки за потенциална промяна в подхода на централната банка, тъй като страната се бори с икономическите предизвикателства и увеличаващата се разлика в доходността спрямо САЩ.

Преодолявайки границата от 7,3 за долар за първи път от края на 2023 г., спадът на юана отразява нарастващия натиск върху китайската икономика. Въпреки продължаващите усилия на Китайската народна банка (КНБ) да стабилизира валутата чрез по-силни от очакваното дневни референтни курсове, управляваният юан се понижи, което подсказва, че централната банка може би смекчава защитата си пред лицето на нарастващите насрещни ветрове.

Стратегическа промяна на фона на икономическия натиск

Това нарушение се разглежда като ключов момент, като анализаторите го тълкуват като признание на КНБ за устойчив икономически и пазарен натиск. От края на 2024 г. насам Пекин работи за укрепване на юана чрез агресивни интервенции, включително действия на държавната банка и последователни стратегии за референтен лихвен процент. Продължаващото понижение на доходността на вътрешните облигации и трайното засилване на долара обаче направиха защитата все по-неустойчива.

„Спадът на юана беше почти неизбежен предвид доминиращата позиция на долара и продължаващия спад в доходността на китайските държавни облигации“, отбеляза Уи Кун Чонг, старши пазарен стратег за АПАК в BNY. „Перспективите за двойката долар-юан остават възходящи.“

Управляваният юан се понижи с цели 0,3% до 7,3174, преди да се възстанови леко, а офшорният му аналог също отбеляза загуби, като се смъкна с 0,1%.

Курс юан/долар

Източник: Bloomberg

Последици за търговията и пазарите

Слабостта на китайската валута има по-широки последици, особено за износителите, които вече се сблъскват с външни предизвикателства, включително заплахите за мита от страна на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Поскъпването на юана спрямо претеглената спрямо търговията кошница от валути преди това беше затруднило конкурентоспособността на износа, усложнявайки усилията за възстановяване.

В исторически план опитите за стриктно управление на юана се оказват рисковани. Решението на КНБ да допусне внезапна девалвация на валутата през август 2015 г., след месеци на строг контрол на обменния курс, доведе до масово изтичане на капитали и сътресения на пазара. Това наследство поставя под съмнение устойчивостта на стратегиите за строго управление на валутата.

В продължение на месеци централната банка беше определила фиксирания курс на юана над 7,2, ограничавайки диапазона на търговията му на сушата в тесен диапазон. Неотдавнашното превишаване на 7,3 обаче подсказва, че без значителна намеса може да последва по-нататъшно понижение.

Пазарни реакции и перспективи

„Пазарът изглежда зашеметен от промяната“, отбеляза Мингзе Ву, валутен трейдър в Stonex Financial. „Сега, след като 7,3 е пробита, пътят напред може да срещне по-малко препятствия, оставяйки търговците да се ориентират в неизследвани води.“

Макар че ходът може да облекчи краткосрочния икономически натиск, той също така подчертава предизвикателствата, свързани с балансирането на валутната стабилност с гъвкавостта на пазара. Бъдещата траектория на юана ще зависи от това как Пекин ще се ориентира в тези конкуриращи се приоритети в условията на глобална икономическа несигурност.