; ;

Китай обещава по-голяма фискална подкрепа

Политбюрото в Китай се подготвя за втора търговска война

Публикувано от Божидар дек 09, 2024 в Макроикономика

Ръководството на Китай очерта плановете си за разхлабване на паричната политика и увеличаване на фискалните разходи през следващата година, подготвяйки се за икономическите предизвикателства, породени от потенциална втора търговска война, след като Доналд Тръмп се върне на президентския пост в САЩ през януари.

Политбюро, 24-членният орган за вземане на решения, ръководен от президента Си Дзинпин, се ангажира да възприеме „умерено разхлабена“ парична политика за 2025 г., отбелязвайки значителна корекция на политиката, невиждана от 2011 г. насам. Според държавната информационна агенция Синхуа групата е поела ангажимент и за по-„активна“ фискална политика, което е сигнал за ясна ескалация на усилията за стабилизиране на икономиката.

На заседанието си през декември Политбюро подчерта решимостта си да укрепи икономическото доверие, като пое ангажименти за стабилизиране на пазарите на недвижими имоти и акции и за прилагане на „извънредни антициклични корекции на политиката“. Тази формулировка загатва за използването на неконвенционални инструменти за засилване на икономическия растеж.

Анализаторите смятат, че предстоят смели стъпки

Жаопенг Син, старши стратег в ANZ Bank, определи изявленията от срещата като безпрецедентни, което подсказва, че Китай е готов за силна фискална експанзия, значително намаляване на лихвените проценти и инициативи за изкупуване на активи. Той отбеляза, че политическият тон отразява увереността в противодействието на потенциалното търговско напрежение, включително предложената от новоизбрания президент Тръмп 60% тарифа върху китайския износ.

След изявлението офшорният юан леко укрепна, а доходността на 10-годишните държавни облигации спадна с два базисни пункта до 1,938%. Регионалните валути, в т.ч. австралийският и новозеландският долар, също се повлияха благоприятно от перспективите на политиката.

Икономически контекст и предизвикателства

През последните месеци китайската икономика показа признаци на възстановяване, подкрепена от мащабната инициатива за стимулиране, стартирала през септември. Въпреки това перспективата за въвеждане на мита от страна на САЩ е сериозна, като застрашава резултатите от износа и засилва необходимостта от строги вътрешни политики за смекчаване на потенциалните сътресения.

Последната промяна в политиката е в съответствие с дневния ред на Централната работна конференция по икономически въпроси, която трябва да очертае приоритетите за 2025 г., включително целите за растеж на БВП. По-рано Bloomberg съобщи, че тази ключова среща е планирана да започне в сряда.

Историческа перспектива на промените в политиката

От 2011 г. насам Китай до голяма степен се придържа към „предпазлива“ парична политика - позиция, въведена с цел контролиране на инфлацията след глобалната финансова криза. Сегашното връщане към „умерено разхлабения“ подход подчертава спешната необходимост от засилване на вече предприетите от Китайската народна банка мерки. Неотдавнашните действия включваха понижаване на лихвените проценти и намаляване на задължителните банкови резерви, въпреки че те все още не са довели до значително увеличаване на заемите.

Брус Панг, главен икономист за Голям Китай в Jones Lang LaSalle, очаква по-нататъшни нововъведения в политическите инструменти за подобряване на икономическите резултати. „Вече има по-голяма вероятност целта за растеж на БВП за следващата година да бъде определена на около 5%“, добави той.

Тази стратегическа рекалибрация показва решимостта на Пекин да устои на външния натиск и да поддържа икономическия импулс, тъй като глобалната несигурност продължава.