Китай наводнява световните пазари със зелена енергия

След години на инвестиции в чиста енергия Китай разполага с излишък от слънчева енергия, електрически превозни средства и литиево-йонни батерии.

Публикувано от Божидар Балевски мар 29, 2024 в Макроикономика

В една от ключовите си речи, произнесена вчера, министърът на финансите Джанет Йелън отправи ясен призив относно нарастващия излишък на чисти енергийни продукти в Китай, като сигнализира за потенциални последици за световните пазари и постави значително предизвикателство пред сектора на зеленото производство в САЩ. Забележките на Йелън подчертаха неотложните опасения, свързани със стратегията на Китай да изнася слънчеви панели, електрически превозни средства (ЕПС) и литиево-йонни батерии на намалени цени, като по този начин създава пазарни нарушения и засилва конкуренцията за американските фирми, работещи в областта на зелените технологии.


Динамиката на зелената енергия 


Разпространението на продукти за чиста енергия от Китай, подхранвано от годините на значителни инвестиции в сектора, доведе до свръхпредлагане, което позволява на страната да залее международните пазари с тези стоки на по-ниски цени. Този излишък оказва влияние не само върху конкурентоспособността на американските производители, но има и по-широки последици за динамиката на световната търговия и усилията за екологична устойчивост в световен мащаб.


Притесненията на Йелън


Йелън изрази намерението си да разгледа тези търговски практики директно с китайските официални лица по време на предстоящото си посещение в Китай. Тя подчерта необходимостта от коригиращи действия за смекчаване на неблагоприятните последици от свръхкапацитета на Китай върху динамиката на световния пазар. Тази позиция отразява постоянните усилия на правителството на САЩ да защитава националните индустрии от нелоялна конкуренция и да защитава интересите на американските работници, като същевременно подчертава значението на насърчаването на равнопоставени условия на международната търговска сцена.


Забележките на министъра на финансите идват в критичен момент, когато администрацията на Байдън се стреми да съживи националната индустрия за чиста енергия чрез законодателни инвестиции, като например Закона за намаляване на инфлацията през 2022 година и Закона за CHIPS и науката. Тези инициативи имат за цел да стимулират иновациите, да създават работни места и да насърчават устойчивия икономически растеж, но те също така подчертават значителната преднина, която Китай е натрупал в развитието на чистата енергия. Тъй като САЩ се стремят да настигнат своите китайски партньори, те са изправени пред двойното предизвикателство да ускорят вътрешните инвестиции, като същевременно се справят с конкурентния натиск, оказван от китайския подход, основан на износа.


Политика


Въпреки че президентът Байдън се стреми да подобри отношенията с Китай, напоследък продължава да има напрежение, подхранвано от опасения относно киберсигурността и търговските практики. Срещата между Байдън и Си Дзинпин през ноември отбеляза опит за размразяване на отношенията, обтегнати от политиките на предишните администрации, включително споровете за митата, инициирани от бившия президент Доналд Тръмп. Въпреки това предизвикателствата продължават, като администрацията на Байдън започна разследване на китайски интелигентни автомобили поради опасения за националната сигурност, което подчертава сложността на отношенията между САЩ и Китай.


Потенциалните последици от господстващото положение на Китай в областта на чистата енергия се простират отвъд икономическите последици, като засягат проблемите на националната сигурност и целостта на глобалните вериги за доставки. Администрацията на Байдън остава бдителна в справянето с тези предизвикателства, като обещава да защитава американските интереси и да предотвратява подкопаването на националните индустрии от нелоялни търговски практики. Освен това въздействието на излишъка от чиста енергия на Китай повдига по-широки въпроси относно бъдещата траектория на световните енергийни пазари и необходимостта от координирани международни действия за справяне с изменението на климата и насърчаване на целите за устойчиво развитие.


В перспектива


В заключение, предупреждението на Джанет Йелън относно излишъка на продукти за чиста енергия в Китай служи като предупредителен сигнал за международната общност, подчертавайки спешната необходимост от съгласувани действия за справяне с пазарните изкривявания и запазване на конкурентоспособността на зелените производствени отрасли в световен мащаб. Тъй като САЩ се стремят да намалят разликата с Китай в областта на иновациите в чистата енергия, ориентирането в сложните американско-китайски отношения ще остане важен приоритет за администрацията на Байдън в стремежа към икономически просперитет, екологична устойчивост и национална сигурност.