Изненадващи решения от Японската централна банка

Публикувано от Божидар Балевски окт 31, 2023 в Макроикономика

Със забележителен ход Японската централна банка (ЯЦБ) въведе по-голяма гъвкавост в политиката си за контрол на кривата на доходността (ККД). Макар да запази референтния си краткосрочен лихвен процент на равнище -0,1%, Bank of Japan определи отново горната граница на доходността на 10-годишните японски държавни облигации (JGB). Тази промяна в стратегията идва в момент, когато базисната инфлация в Япония надхвърля целевата стойност от 2% в продължение на 18 последователни месеца.


Предишният ангажимент на BOJ беше да ограничи доходността на 10-годишните JGB до 0%. Сега обаче тя ще разглежда горната граница от 1% като референтна точка, което на практика позволява на доходността да се колебае в рамките на приблизително плюс и минус 0,5 процентни пункта от целта от 0%, определена през декември предходната година.

Това стратегическо приспособяване не е лишено от сложни моменти. Управителният съвет на BOJ одобри този ход с 8:1 гласа, като само един член, Тойоаки Накамура, изрази несъгласие. Резервите на Накамура произтичат от убеждението му, че повишената гъвкавост на BOJ трябва да се прилага само след като се наблюдава нарастване на доходността на фирмите, което би било доказано от данните от проучването на японското финансово министерство.

Перспективите на BOJ за инфлацията също бяха преразгледани в посока нагоре в сравнение с предишния й доклад от юли. Тази възходяща ревизия се дължи главно на устойчивото въздействие на нарастващите трансмисионни разходи, обусловено от по-ранните увеличения на цените на вноса и неотдавнашното рязко покачване на цените на суровия петрол.

По-конкретно, прогнозата за основния индекс на потребителските цени (ИПЦ) за фискалната 2023 г. беше повишена на 2,8% от предишните 2,5%. По подобен начин прогнозите за фискалните 2024 и 2025 г. бяха увеличени съответно на 2,8% и 1,7%. Това контрастира с предишните прогнози от 1,9% за 2024 г. и 1,6% за 2025 г. Заслужава да се отбележи, че фискалната година в Япония продължава от април до март.

BOJ признава наличието на "изключително висока степен на несигурност" както в националната, така и в международната икономика и на финансовите пазари. С оглед на това централната банка счита за "подходящо" да засили гъвкавостта в рамките на политиката на BOJ.

Предишната позиция на банката, която стриктно ограничаваше дългосрочните лихвени проценти до 1%, сега се разглежда като имаща потенциал за значителни положителни ефекти, но и риск от съществени странични ефекти. В отговор на това BOJ реши да управлява контрола върху кривата на доходността главно чрез значителни покупки на ДЦК и гъвкави пазарни операции.

Накрая, решението на BOJ да запази краткосрочния си лихвен процент на равнище -0,1% подчертава ангажимента ѝ да стимулира икономиката, дори когато базисната инфлация надхвърля целевото равнище от 2%. Важно е да се отбележи, че показателят за базисната инфлация на BOJ не включва цените на храните.

Въпреки това напоследък се наблюдава забавяне на основния индекс на потребителските цени, който от 3,1 % през август спадна до 2,8 % през септември, като за първи път от повече от година спадна под прага от 3 %.


В заключение, извършеното от BOJ преоценяване на фискалната й политика отразява подход, реагиращ на променящия се икономически пейзаж в Япония, характеризиращ се с нарастваща инфлация и несигурност. Тази стратегическа промяна, заедно с възходящите корекции на инфлацията, свидетелства за ангажимента на централната банка да поддържа деликатен баланс при управлението на паричната си политика.