Инвестиционните банки са изправени пред загуба на приходи
Нови конкуренти дишат във врата на банките
Публикувано от Любомир Стойчевски дек 02, 2024 в Макроикономика
Инвестиционните банки са на път да загубят милиарди приходи от частните кредитни фондове и електронните маркет мейкъри, като само най-големите институции вероятно ще компенсират тези загуби. Тази промяна подчертава нарастващата конкуренция, пред която са изправени традиционните банки, тъй като алтернативните играчи променят финансовия пейзаж.
До 2027 г. се очаква инвестиционните банки да загубят до 50 млрд. долара годишни приходи, предимно в САЩ и в рамките на секторите на корпоративното и инвестиционното банкиране, според проучване на Oliver Wyman LLC и Morgan Stanley. Макар че банките могат да си възвърнат до 15 млрд. долара чрез разширяване на дейността си на неликвидни частни пазари, това поражда опасения относно рисковете, свързани със сенчестото банкиране. Английската централна банка неотдавна изтъкна в годишния си доклад за финансовата стабилност потенциала на небанковите кредитори, особено на тези, които разчитат на заемни средства, да засилят пазарната волатилност.
Промяна, обусловена от технологиите и регулациите
Тази трансформация се подхранва от напредъка в технологиите, електронизацията на пазара и регулаторните реформи, насочени към повишаване на банковата стабилност. Тези промени обаче облагодетелстват големите играчи като JPMorgan Chase и Goldman Sachs, които притежават ресурсите да инвестират в най-съвременни технологии и поддържат силни връзки с големи мениджъри на активи на частния пазар. В резултат на това съществува риск финансовата среда да стане по-концентрирана, а увеличеният ливъридж може да дестабилизира пазарите.
Въпреки че облекчаването на нормативната уредба при администрацията на Тръмп би могло да облекчи част от натиска върху регионалните банки, конкурентната среда остава предизвикателство. По-високите лихвени проценти и потенциалът за по-строги капиталови изисквания вече накараха много по-малки банки да намалят обема на кредитирането с търговски имоти и обезпечени с активи кредити.
„Известно облекчение може да дойде от облекчаването на регулациите, но банките все още ще трябва да ребалансират и диверсифицират дейността си или да проучат възможностите за сливания и придобивания“, каза Хю ван Стенис, заместник-председател на Oliver Wyman.
Нарастваща конкуренция от страна на частното кредитиране
Частното кредитиране бързо набира сила, особено при директното кредитиране на компании, подкрепени от частни капитали - област, която някога беше доминирана от банковите екипи за финансиране с ливъридж. Небанковите кредитори също така разширяват дейността си в областта на търговското финансиране и кредитирането на базата на активи, като по този начин допълнително навлизат в традиционните банкови сфери. Анализаторите, включително тези от Apollo Global Management, прогнозират, че тези области ще отбележат значителен растеж през следващите години.
Нарастването на електронната търговия също промени пазарите на облигации, които някога се търгуваха ръчно чрез брокери. Иновации като борсово търгуваните фондове и портфейлната търговия подобриха ликвидността на облигациите, намалявайки бариерите пред навлизането на електронните маркет-мейкъри и алгоритмичните търговци на пазара.
Проучванията показват, че банките могат да загубят 10-12 млрд. долара годишно от корпоративно кредитиране и още толкова от инвестиционно банкиране и пазари. Допълнителни 4-5 млрд. долара биха могли да бъдат загубени от транзакции и услуги, свързани с ценни книжа, което общо представлява около 14% от приходите на сектора от кредитен бизнес през 2023 г. Търговското банкиране също може да загуби 10-20 млрд. долара от лихви и такси.
Възможности за компенсиране на загубите
Големите банки на Уолстрийт могат частично да компенсират тези загуби чрез задълбочаване на взаимоотношенията с хедж фондове и частни мениджъри на активи. Приблизително 8 млрд. долара могат да бъдат възстановени чрез финансови сделки с тези субекти, а други 7 млрд. долара могат да дойдат от такси, свързани с услуги по търговия, структуриране и дистрибуция.
Въпреки това това възстановяване ще бъде неравномерно, като най-големите банки ще доминират във възможностите за заместване на приходите. Банките в сянка ще останат агресивни конкуренти, а традиционните банки ще финансират все повече дейността си, за да запазят значимостта си.
Тъй като традиционните и небанковите институции стават все по-взаимосвързани, регулаторните органи трябва да наблюдават отблизо тази динамика, за да намалят потенциалните системни рискове. Развиващата се финансова екосистема подчертава необходимостта от надзор, за да се осигури стабилност на един все по-сложен и конкурентен пазар.
Тъй като частното кредитиране и електронната търговия продължават да набират скорост, бъдещето на инвестиционното банкиране ще зависи от иновациите, адаптивността и стратегическите партньорства, за да се справи с предстоящите предизвикателства.