Инфлацията в Турция надминава очакванията
Годишната инфлация на потребителските цени в Турция се покачи до зашеметяващите 67,07% през февруари.
Публикувано от Божидар Балевски мар 05, 2024 в Макроикономика
Битката на Турция с инфлацията продължава да е трудна, а последните данни, публикувани тази седмица, показват тревожна картина. По данни на Турския статистически институт годишната инфлация на потребителските цени се е покачила до зашеметяващите 67,07% през февруари, надхвърляйки прогнозите на анализаторите от 65,7%. Този значителен ръст, съчетан с продължаващата слабост на турската лира, представлява сложно предизвикателство за политиците и хвърля сянка върху икономическите перспективи на страната.
Разпространение на инфлационния натиск
Нарастването на инфлацията не се ограничава само до определени сектори. Въпреки че хотелиерството (хотели, кафенета и ресторанти) отбеляза най-високото годишно увеличение от 94,78%, други важни сектори като образованието (91,84%), здравеопазването (81,25%) и транспорта (77,98%) също отбелязаха значително повишение на цените. Тази широкообхватна инфлация подчертава системния характер на проблема и потенциала му да оказва влияние върху различни аспекти на ежедневието.
Дилемата на централната банка
Настоящата ситуация поставя под въпрос неотдавнашното решение на Турската централна банка (ТЦБ) да задържи основния си лихвен процент стабилно на 45%. Това решение, продиктувано от желанието да се подкрепи икономическият растеж и да се избегне допълнително натоварване на кредитополучателите в навечерието на местните избори на 31 март, сега е изправено пред силни насрещни ветрове.
Притеснения и прогнози
Анализаторите изразяват опасения, че Централната банка на Турция може да бъде принудена да възобнови цикъла на затягане на лихвените проценти, ако инфлацията продължи да се покачва неумолимо. Лиам Пийч, старши икономист за развиващите се пазари в Capital Economics, изтъква "по-голямото от очакваното увеличение на инфлацията" и "силния ръст на разходите на домакинствата" като фактори, които могат да наложат промяна на политиката. Той предполага, че основният ценови натиск остава висок, което потенциално може да тласне централната банка към по-нататъшно повишаване на лихвените проценти през следващите месеци.
Докато някои анализатори, като министъра на финансите Мехмет Шимшек, остават оптимисти за постепенно намаляване на инфлацията по-късно през тази година, други, като Capital Economics, смятат, че последните данни сигнализират за "отстъпление в началото на тази година". Продължаващата слабост на турската лира, която в момента се търгува на рекордно ниско ниво спрямо щатския долар, допълнително усложнява ситуацията. Обезценяването на валутата засилва инфлационния натиск чрез явление, известно като "пренасяне на инфлацията", при което нарастващите разходи за вносни стоки се отразяват в по-високи вътрешни цени.
Политически съображения и възможни решения
С наближаването на местните избори политиците са изправени пред деликатно балансиране. Макар че правителството може да се колебае дали да прилага строги мерки като повишаване на лихвените проценти поради потенциални политически последици, все по-лошата икономическа ситуация може да му остави ограничени възможности.
Анализатори като Тимъти Аш от BlueBay Asset Management признават усилията на централната банка да управлява защитените депозитни сметки, свързани с валутния пазар, и да възстанови валутните си резерви. Те обаче изразяват загриженост, че тези инициативи, съчетани с желанието да се избегне повишаване на лихвените проценти преди изборите, са засилили натиска за понижаване на лирата, като по този начин са подхранили инфлацията.
Бъдещата посока на турската икономическа политика остава несигурна. Следващата стъпка на Турската централна банка ще се следи отблизо, като основна тема на дебатите е потенциалът за по-нататъшно повишаване на лихвените проценти след изборите. Макар че базовите ефекти, при които в изчисленията на инфлацията се вземат предвид данните за инфлацията от предходната година, могат да предложат известно облекчение по-късно през годината, непосредствените перспективи несъмнено са трудни.
Справянето с тази дълбоко вкоренена инфлация изисква многостранен подход, включващ ефективна парична политика, структурни реформи за преодоляване на основните слабости в икономиката и мерки, насочени към стабилизиране на турската лира. Само чрез всеобхватни и координирани усилия Турция може да се надява да постигне устойчив икономически растеж и да подобри живота на своите граждани.