Икономиката на Обединеното кралство показва признаци на живот след рецесията

Брутният вътрешен продукт Великобритания се връща към икономически растеж от 0,2% през януари, подпомогнат от подем в строителството.

Публикувано от Божидар Балевски мар 13, 2024 в Макроикономика

През януари 2024 година икономиката на Обединеното кралство излезе от техническа рецесия, макар и със скромен месечен ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от 0,2%. Тази положителна новина, макар и в съответствие с прогнозите на икономистите, идва след свиване с 0,1% през декември 2023 година и плитка рецесия през втората половина на миналата година.


Строителството е водещо, а услугите стабилизират кораба


Основният двигател на растежа през януари беше изненадващият скок на строителната продукция, която нарасна с 1,1% след период на спад. Въпреки това в по-дългосрочен план картината не е толкова оптимистична, тъй като през последните три месеца строителната продукция все още намалява с 0,9%.


Преобладаващият сектор на услугите в Обединеното кралство, който представлява четири пети от икономиката, осигури по-стабилна основа за растежа. Производството в сектора на услугите нарасна със скромните 0,2% през януари, което свидетелства за продължаваща устойчивост въпреки неблагоприятните икономически фактори. Това контрастира с производствената продукция, която за съжаление намаля с 0,2% през същия месец.


Крехко възстановяване


Въпреки положителната водеща цифра икономиката на Обединеното кралство остава нестабилна. Смята се, че в сравнение с предходната година БВП за януари се е свил с 0,3%. Освен това тримесечното сравнение показва свиване с 0,1 %.


Икономистите са предпазливо оптимистично настроени. Джак Мийнинг, главен икономист за Обединеното кралство в Barclays, признава, че макар и "не изключително положителна картина", растежът е окуражаващ в сравнение с края на 2023 година. Той изтъква потенциала за възстановяване на производството, което напоследък не се представя добре. Въпреки това Мийнинг подчертава необходимостта от устойчив растеж, за да се установи истинско икономическо възстановяване.


Джеймс Смит, икономист за развитите пазари в ING, споделя този предпазлив оптимизъм. Той смята, че е малко вероятно спадът на БВП през четвъртото тримесечие, който беляза техническата рецесия, да се повтори през първото тримесечие на 2024 година. Последните данни съвпадат с неговата прогноза за "постепенно възстановяване на активността" през следващите месеци.


Реакция на пазара и поглед напред


Оповестяването на данните за БВП не оказа съществено влияние върху британския паунд, който остана сравнително стабилен спрямо долара и еврото. Тази приглушена реакция отразява колебливия характер на възстановяването и значителните предизвикателства, пред които все още е изправена икономиката на Обединеното кралство.


Войната в Украйна продължава да нарушава световните вериги за доставки и да подхранва инфлацията, оказвайки натиск върху потребителските разходи. Освен това продължаващата криза с разходите за издръжка на живота заплашва да задуши допълнително икономическия растеж.


Английската централна банка (АЦБ) е изпаднала в несигурно положение. Макар че инфлацията продължава да буди сериозно безпокойство, повишаването на лихвените проценти може да потисне икономическата активност. Bank of England ще трябва внимателно да се ориентира в тази сложна обстановка, за да насърчи устойчивия растеж, без да пренебрегва контрола върху инфлацията.


Внимателно изчакване


Икономическото възстановяване на Обединеното кралство все още е в начален стадий. Въпреки че положителният растеж на БВП през януари дава искрица надежда, пред него стоят сериозни предизвикателства. Неочакваният ръст в строителството е окуражаващ, но трябва да бъде устойчив. Устойчивостта на сектора на услугите е положителен знак, но инфлационният натиск и глобалната несигурност създават значителни рискове.


Следващите месеци ще бъдат решаващи за определяне на истинската траектория на икономиката на Обединеното кралство. Продължаващото наблюдение на данните за БВП, заедно с данните за инфлацията и тенденциите в потребителските разходи, ще даде по-ясна представа за това дали става въпрос за временно колебание или за началото на устойчиво възстановяване.