Глобални икономически изводи от срещата на МВФ и Световната банка
Публикувано от Божидар Балевски окт 18, 2023 в Макроикономика
Годишната среща на Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка в Маракеш приключи, като повреме на нея се обсъждаха цяла гама от въпроси, пред които световната икономика се бори в момента, включително нивото на дълга, инфлацията, конфликтите и загриженостите по отношение на изменението на климата. Този анализ предоставя ключови изводи от тези срещи.
Най-новите прогнози на МВФ, одобрени преди наскорошното влошаване на конфликта в Близкия изток, изобразяват световна икономика, която забавя темпото си. Прогнозирано е забавяне на световния икономически растеж от 3,5% през предходната година на 3% тази година и 2,9% следващата година, което е намаление от 0,1% спрямо предишната прогноза за 2024 г.
Прогнозира се също, че глобалната инфлация ще спадне от 6,9% тази година на все още високи 5,8% следващата година. Централните банкери изразиха готовност да прекратят увеличаването на лихвите, ако обстоятелствата позволят, като се надяват, че инфлацията може най-после да бъде овладяна без твърде рязка спирка на икономиката.
Въпреки това, със сътресенията в Близкия изток все още не е ясно как този конфликт ще засегне световната икономика, която главният икономист на МВФ, Пиер-Оливие Гуринчас, определи като "накуцваща, а не готова за спринт".
Дългово бреме
Дълговите нива на развитите икономики, от Съединените щати до Китай и Италия, бяха основна тема на срещите. Финансовите пазари наскоро издигнаха до по-високи нива доходността на американските облигации, предизвиквайки загриженост сред инвеститорите за държавни дългове с по-дълъг срок.
Главният ръководител на глобални изследвания на JPMorgan, Джойс Чанг, изрази събитията по-различен начин, като заяви, че "защитниците на облигациите се завърнаха, а Голямата умереност приключи" като се отнася към двадесетгодишния период на относително икономическо спокойствие преди финансовата криза през 2008/09 г.
Тази ситуация може да засегне усилията за борба с изменението на климата. Витор Гаспар, началник на фискалната дивизия на МВФ, предупреди, че текущите политики, базирани на субсидии, не успяват да постигнат нетни нулеви емисии и че увеличаването им би довело до нарастване на публичния дълг. Фондът заключи, че "страните ще се нуждаят от нов микс от политики, като въглеродната ценообразност е в центъра на вниманието."
Преструктуриране на Дълга и Реформи
Преодоляването на предизвикателствата засяга не само големите развити икономики, но и нововъзникващите. По-високите лихвени ставки, силният долар на САЩ и геополитическите несигурности увеличават затрудненията за много страни.
Например Турция беше в центъра на вниманието, когато министърът на финансите Мехмет Шимшек представи реформния план на страната. "Най-голямата структурна проблематика е намаляването на инфлацията. И те работят по това", заяви Мурат Улген, глобален ръководител на изследванията за нововъзникващите пазари в HSBC.
Кения се стреми да избегне да се провали в дългов дистрес и централният банкер на страната разкри планове за обратно изкупуване на четвърт от своите 2 милиарда долара международни облигации със срок на погасяване през юни. Това води до увеличение от 1,2 цента на долара на облигацията им, обслужваща през 2024 г.
По време на срещите, Замбия успешно постигна споразумение за преразглеждане на дълга с кредитори, включително Китай и Франция.
Въпреки това ситуацията с Шри Ланка е по-малко ясна. Докато Шри Ланка обяви споразумение с Износно-импортната банка на Китай, покриващо около 4,2 милиарда долара дълг, преговорите с други официални кредитори се блокират.
Рискове в бъдещето
МВФ предупреди в своя "Доклад за глобална финансова стабилност" за въздействието на високите лихвени проценти върху заемателите. Тя оцени, че около 5% от банките по света са уязвими на стрес, ако лихвите останат високи за по-дълго време, и още 30% от банките, включително някои от най-големите на света, ще бъдат уязвими, ако световната икономика влезе в продължителен период на слаб растеж и висока инфлация.
Геополитически предизвикателства
Геополитическите напрежения, включително войната в Украйна и търговската защита, затрудняват усилията за постигане на консенсус. Напрегнатите отношения между Съединените щати и Китай също играят роля в нарушаването на споразуменията. В резултат на тези противоречия срещате приключи без обичайнито финално изявление до медиите.
Дискусиите преди срещите се фокусираха върху промените в МВФ и Световната банка, които биха се отразили по-добре на развиващите се икономики като Китай и Бразилия. Предложението на САЩ да увеличи кредитоспособността на МВФ, но да отложи прегледа на дяловете във фонда, беше широко подкрепено.
"Антибедностните" организации изразиха скептичност относно постигнатото, отбелязвайки, че въпреки разговорите за значителните средства, необходими за борбата с бедността и изменението на климата, нямаше индикации за нови финансови ангажименти.
Срещате на МВФ и Световната банка в Маракеш предостави прозорец към предизвикателствата и притесненията, които оформят световната икономическа обстановка. Докато ние се справяме със свят, обременен от дълг, инфлация и геополитически сложности, е ясно, че се изисква координиран и обширен подход, за да се справи светът с тези сложни въпроси. Въздействието върху финансовите пазари, инвестиционните стратегии и икономическия растеж ще зависи от това, до колко ефективно се решават тези предизвикателства в следващите месеци и години.