Франция се подготвя да пусне облигации за 300 милиарда евро следващата година

Правителството на Франция прави всичко възможно да избегне бюджетните дефицити

Публикувано от Божидар Балевски окт 11, 2024 в Макроикономика

Франция планира да емитира 300 млрд. евро (328 млрд. долара) държавни облигации през следващата година, за да подкрепи бюджета си, надхвърляйки тазгодишните планирани продажби на стойност 285 млрд. евро. Увеличението съответства на очакванията на пазарните анализатори и е част от стратегията на правителството за справяне с очаквания дефицит от 136 млрд. евро, което е с 31 млрд. евро по-малко от тази година.


Френското правителство е подложено на все по-голям натиск да стабилизира фискалната си позиция и да си върне доверието на инвеститорите, особено след неотдавнашните политически сътресения. Обявяването на бюджета е ключов момент в продължаващата политическа и финансова несигурност и всякакви грешни стъпки могат да доведат до по-нататъшна нестабилност на пазара.


Увеличаване на емитирането на облигации


Решението на Франция да увеличи средносрочния и дългосрочния си дълг до 300 млрд. евро през 2025 г. е отговор на фискалните предизвикателства. Както отбеляза Хадриан Камат, старши икономист в Natixis, решението да се остане в рамките на прага от 300 млрд. евро е интелигентен ход, който съответства на пазарните прогнози.


Въпреки политическите вълнения в началото на годината Франция успя да продължи продажбите на облигации без съществени затруднения, като търсенето на последните аукциони остана относително стабилно дори след призива на президента Еманюел Макрон за предсрочни избори през юни. Правителството ще трябва да се справи с облигации с падеж през 2025 г. на стойност 175 млрд. евро, в сравнение със 155 млрд. евро през тази година. Като цяло нуждата от финансиране за следващата година ще възлезе на 307 млрд. евро, което е леко намаление спрямо тазгодишните 319 млрд. евро. Същевременно разходите за обслужване на дълга се очаква да нараснат до около 55 млрд. евро.


Продължаваща тенденция на заемане на средства


Анализатори от няколко банки, сред които Societe Generale, Danske Bank и Citigroup, очакваха по-голямо емитиране на облигации за Франция с оглед на увеличаването на падежиращия дълг. Целевата стойност от 300 млрд. евро отразява продължаващото нарастване на заемите, започнало по време на пандемията, като настоящите нива са значително по-високи от тези преди пандемията с около 100 млрд. евро.


За разлика от тях се очаква други европейски държави да намалят емитирането на облигации през следващата година. Societe Generale оценява, че брутните продажби на облигации в еврозоната ще намалеят до около 1,2 трлн. евро от 1,3 трлн. евро през тази година.


Перспективи за фискалния дефицит


Дефицитът на Франция, измерен като процент от БВП, се очаква да достигне своя връх от 6,1 % през тази година, след което да спадне до 5 % през 2025 г. Правителството има за цел да намали дефицита в рамките на целта на Европейския съюз от 3% до 2029 г., две години по-късно от първоначално планираното.


Този нарастващ фискален дефицит предизвика загриженост сред инвеститорите, което доведе до по-високи разходи по заемите за Франция в сравнение с други европейски държави. Доходността на френския дълг сега е сравнима с тази на Испания с по-нисък рейтинг и е с около 77 базисни точки по-висока от тази на по-сигурните облигации на Германия.


Въпреки по-високата емисия на дълг Райнът Де Бок, ръководител на отдела за европейска лихвена стратегия в UBS Group, изказа предположение, че пазарът едва ли ще реагира негативно, тъй като увеличаването на заемите е било очаквано. Той също така посочи, че при значителен брой облигации с настъпващ падеж нетното предлагане няма да бъде прекалено обременително.


Финансовото състояние на Франция скоро ще бъде оценено от трите най-големи агенции за кредитен рейтинг в света. Очаква се скоро Fitch Ratings, която понижи рейтинга на Франция миналата година, да публикува актуализирана оценка, последвана от Moody's на 25 октомври и S&P Global през ноември. Инвеститорите ще следят отблизо дали тези оценки ще окажат допълнително влияние върху разходите по заемите на Франция и стабилността на пазара.