Федералният резерв без промяна на лихвения процент

Не се предвижда намаляване на лихвите, докато политиците не са по-уверени относно пътя на инфлацията.

Публикувано от Божидар Балевски фев 01, 2024 в Макроикономика

Федералният комитет по операциите на открития пазар на Федералния резерв (FOMC) предпочете да запази лихвените проценти непроменени за четвърто поредно заседание, демонстрирайки предпазлива позиция по отношение на потенциални съкращения. Макар че централната банка изрази готовност за бъдещи намаления, председателят на ФЕД Джером Пауъл смекчи очакванията, сигнализирайки, че намаление през март е малко вероятно.


Председателят на ФЕД Джером Пауъл


В изявление, публикувано след двудневното заседание, FOMC предаде, че не предвижда намаляване на целевия диапазон, докато не придобие по-голяма увереност в устойчивото придвижване на инфлацията към границата от 2%. Пауъл потвърди тази нагласа по време на пресконференцията, заявявайки: "Не мисля, че е вероятно комитетът да достигне ниво на увереност преди заседанието през март".


Признавайки неотдавнашния напредък в ограничаването на инфлацията, Пауъл подчерта необходимостта от допълнителни данни, които да потвърдят низходящата тенденция. Изявлението на FOMC отбеляза отклонение от предишното им твърдение, че е възможно повишаване на лихвените проценти, като възприе по-балансирана оценка на бъдещите насоки на политиката.


"Смятаме, че нашият лихвен процент вероятно е достигнал своя връх за този цикъл на затягане", заяви Пауъл, добавяйки, че са готови да поддържат сегашния целеви диапазон за лихвения процент по федералните фондове за по-продължителен период, ако преценят, че това е целесъобразно.


Единодушното решение да оставят референтната лихва по федералните фондове непроменена на равнище от 5,25 % до 5,5 %, което е 22-годишен връх, беше съчетано с потвърден ангажимент за намаляване на счетоводния баланс на централната банка с до 95 млрд. долара месечно. Пауъл разкри, че дискусиите за баланса ще бъдат централна тема на предстоящото заседание през март.


Пазарна реакация


Първоначалната реакция на пазара на съобщението на Федералния резерв беше премерена, но след коментарите на Пауъл настроенията се понижиха, особено по отношение на малко вероятното намаляване на лихвите през март. Индустриалният индекс Dow Jones отбеляза значителен спад от над 300 пункта, съчетан с рязко понижение на доходността на държавните ценни книжа.. Инвеститорите също така калибрираха отново вероятността за намаляване на лихвените проценти през март. Икономистите на Goldman Sachs коригираха прогнозата си, като изместиха очакваното първо понижение от март на май. Те обаче запазиха прогнозата за пет намаления през 2024 година и още три през 2025 година. Според изчисления на CME Group вероятността ФЕД да запази лихвите през март е 64%.


Американската икономика


В изявлението се признава също така"стабилен" икономически растеж и се изтъква напредъкът в справянето с инфлацията. FOMC твърди, че рисковете за постигане на целите по отношение на заетостта и инфлацията намаляват, което е сигнал за потенциално "меко приземяване". Икономистите все по-често възприемат тази теза, като си представят сценарий, при който ФЕД ефективно ограничава инфлацията, без да подкопава икономическия растеж. Докладите, сочещи смекчаване на пазара на труда и стабилни заплати, допринасят за този разказ, предлагайки по-благоприятен поглед върху икономическия пейзаж.


Преразглеждайки изминалата година, икономиката на САЩ надхвърли очакванията. Инфлацията се понижи по-рязко, завършвайки годината с 2,6%, докато БВП нарасна с 2,5%, а равнището на безработица през декември се задържа на 3,7%, отразявайки условията при започването на повишаването на лихвените проценти през март 2022 година.


Предстоящото оповестяване на данните за пазара на труда през януари от Бюрото по трудова статистика ще даде важна представа за представянето на икономиката през 2024 година досега. Икономистите очакват солиден доклад, като прогнозират леко забавяне на растежа на заплатите и незначително повишаване на безработицата.


В навечерието на срещата създателите на политиката сигнализираха за готовност да обмислят намаляване на лихвените проценти, но се противопоставиха на очакванията на инвеститорите за незабавни и съществени намаления. Управителят на ФЕД Кристофър Уолър подчерта: "При положение че икономическата активност и пазарите на труда са в добра форма и инфлацията постепенно се понижава до 2%, не виждам причина за толкова бързи действия или толкова бързо намаляване на лихвените проценти, както в миналото."


Пътят напред


През декември създателите на политиката прогнозираха кумулативно 75 базисни точки съкращения за годината, като прогнозите ще бъдат актуализирани през март. ФЕД е изправен пред трудната задача да затегне кредитирането, за да ограничи инфлацията, без да ускори рецесията, като се ориентира в този деликатен баланс в годината на президентските избори в политически разделената нация.


На фона на тези съображения законодателите от Демократическата партия, включително председателят на Банковия комитет на Сената Шерод Браун и сенатор Елизабет Уорън, призоваха Пауъл да понижи лихвените проценти, което добави политическо измерение към обсъжданията на политиката на Федералния резерв. През следващите месеци ще станем свидетели на това как ФЕД ще маневрира в този сложен пейзаж, претегляйки икономическите показатели на фона на политическата и пазарната несигурност.