Еврото поевтинява след вота на недоверие във Франция
Френското правителство падна, но какво означава това за пазарите
Публикувано от Божидар дек 05, 2024 в Макроикономика
Траекторията на еврото става все по-непредсказуема, след като вотът на недоверие доведе до падането на френското правителство, предизвиквайки опасения за продължителна политическа нестабилност. Сега инвеститорите се борят с последиците за еврото на фона на очакванията за продължителни размирици в политическия пейзаж на Франция.
Кризата беше предизвикана от спора за бюджета за 2025 г., в резултат на който в сряда крайнодясната лидерка Марин Льо Пен и лявата коалиция успешно отстраниха администрацията на министър-председателя Мишел Барние.
„Това бележи началото на период на значителни политически сътресения във Франция“, отбеляза Скайлър Монтгомъри Конинг, валутен стратег в Barclays Plc в Ню Йорк. „За еврото това несъмнено е насрещен вятър.“
Пазарни реакции и настроения на инвеститорите
Въпреки сътресенията еврото остана сравнително стабилно, като към 10:50 ч. сингапурско време се търгуваше близо до 1,052 щатски долара, с минимални колебания в нощната волатилност. Фючърсите на френските облигации също запазиха по-ранните си печалби след гласуването, което до голяма степен беше очаквано от пазара.
Последиците от това политическо сътресение обаче могат да имат далечни последици. Сега Франция е изправена пред предизвикателства, свързани с преодоляването на дефицита, който се очаква да надхвърли 6% от нейния БВП през тази година - два пъти повече от допустимия праг на Европейския съюз. Анализаторите предупреждават, че това може да окаже допълнително напрежение върху еврото, особено когато пазарите оценят потенциалното облекчаване на паричната политика за стимулиране на икономиката на ЕС.
„Събитията във Франция допълнително изострят предизвикателствата пред страната и Европейския съюз в по-широк план“, каза Бил Кембъл, портфолио мениджър в DoubleLine Capital.
Увеличаващи се разходи и нарастващ натиск
Политическата несигурност започна по-рано тази година, когато призивът на президента Еманюел Макрон за предсрочни парламентарни избори доведе до гласуване в парламента. Оттогава еврото поевтиня с приблизително 2,7% спрямо долара, а разходите по заемите на Франция спрямо Германия се повишиха до нива, невиждани от времето на кризата с държавния дълг в еврозоната.
Шон Озбърн, главен валутен стратег на Скотиабанк, очаква по-нататъшни отстъпки във фискалната политика, за да се осигури одобрението на бюджета. „Ако безизходицата продължи, еврото може да бъде подложено на по-голям натиск, особено с наближаването на крайните срокове за одобрение на бюджета“, заяви Озбърн.
Бъдещи предизвикателства пред Макрон и ЕС
Френските пазари вече усетиха напрежението от тези политически сътресения. Алекс Еверет, инвестиционен мениджър в abrdn, изрази загриженост относно фискалната траектория на страната. „Липсата на решителни действия и ограниченият напредък по отношение на устойчивостта на дълга могат да доведат до увеличаване на френските спредове до над 100 базисни пункта над тези на Германия“, предупреди той.
Бюджетното предложение в центъра на кризата включваше 60 млрд. евро (63 млрд. долара) за повишаване на данъците и съкращаване на разходите с цел намаляване на дефицита до 5% от БВП до 2025 г. Въпреки отстъпките, опозицията както от крайнодясното Национално обединение, така и от лявата коалиция доведе до падането на правителството.
Сега Макрон е изправен пред задачата да назначи нов министър-председател, въпреки че никой конституционен срок не налага незабавни действия. Преди това той заяви, че възнамерява да изкара пълния си мандат, а следващите президентски избори са насрочени за 2027 г. Понастоящем социологическите проучвания определят Марин льо Пен като фаворит.
Развоят на ситуацията оставя Франция да се движи в неизследвани води с потенциални последици за еврото и по-широката стабилност на ЕС. Инвеститорите ще следят отблизо развитието на политическата и икономическата динамика в една от най-големите европейски икономики.