Европейските банки изплащат рекордни суми на акционерите

Европейските банки ще предоставят на инвеститорите рекордните 130 милиарда долара под формата на дивиденти и обратно изкупуване на акции през тази година.

Публикувано от Божидар Балевски фев 28, 2024 в Макроикономика

Европейските банки са готови да осигурят рекордни печалби за акционерите си, като според анализатори до 2024 година ще бъдат изплатени дивиденти и обратно изкупуване на акции на стойност 120 млрд. евро, което се равнява на около 130 млрд. долара. Тази агресивна стратегия за връщане на капитал и печалби, подхранвана от неотдавнашните скокове на печалбите, повдига въпроси за дългосрочната ѝ устойчивост и потенциалните последици за по-широкия финансов пейзаж.


Излишък след години на недоимък


Тази щедрост идва след продължителен период на слаба рентабилност на европейските банки. Годините на почти нулеви лихвени проценти намалиха нетните им лихвени маржове - разликата между сумата, която те начисляват на кредитополучателите, и тази, която плащат на вложителите. Това се отрази на способността им да генерират значителни печалби, което доведе до понижаване на цените на акциите и разочарование на инвеститорите.


Възползване от повишаването на лихвените проценти


През 2023 година обаче тенденцията решително се обърна. С повишаването на лихвените проценти от страна на централните банки с цел борба с инфлацията европейските банки стават свидетели на значително повишаване на рентабилността си. По-голямата разлика между лихвените проценти по кредитите и депозитите се изразява в увеличаване на нетния лихвен доход, което укрепва финансовото им здраве.


Споделяне на печалбата


Подхранвани от тази подновена рентабилност, банките се стремят да възнаградят акционерите си, които са издържали на трудните времена. Няколко големи институции, сред които Bank of Ireland, BNP Paribas, Deutsche Bank и Santander, обявиха увеличение на изплащаните дивиденти. Освен това други, като UBS и UniCredit, използват обратното изкупуване на акции, като по същество изкупуват обратно собствените си акции, за да увеличат стойността си чрез намаляване на броя на акциите в обращение.


Рекордна възвръщаемост


Анализаторите на Bank of America (BofA) смятат, че изплащането на дивиденти в европейските банки ще достигне близо 80 млрд. евро през 2024 година, а обратното изкупуване на акции ще увеличи общия капитал, върнат на акционерите, до рекордните 120 млрд. евро. Тази неочаквана сума представлява около 17% от текущата им пазарна капитализация, което е значителна част от богатството на акционерите.


Поглед отвъд непосредственото


Макар че този неочакван доход може да е примамлив за акционерите в краткосрочен план, съществуват опасения относно неговата дългосрочна устойчивост. BofA очаква постепенно намаляване на капиталовата възвръщаемост от 2025 година нататък, като обратното изкупуване ще става все по-малко щедро. Това повдига въпроси относно бъдещето на тази стратегия и нейното въздействие върху способността на европейските банки да инвестират в инициативи за растеж и да издържат на потенциални икономически спадове.


Предизвикателството на баланса


Настоящата стратегия за приоритизиране на възвръщаемостта за акционерите чрез високи дивиденти и обратни изкупувания може да се окаже за сметка на дългосрочните инвестиции и стратегическия растеж. Макар че възнаграждаването на лоялните инвеститори е важно, разпределянето на значителна част от печалбата за дивиденти и обратно изкупуване може да ограничи способността на банките да инвестират в критични области като цифровата трансформация, киберсигурността и модернизацията на клоновата мрежа.


Балансиране на приоритетите


Балансирането между изискванията на акционерите за атрактивна възвръщаемост и необходимостта от дългосрочни инвестиции в иновации и устойчивост ще бъде ключово предизвикателство за европейските банки. Постигането на устойчиво равновесие между двете ще бъде от решаващо значение за навигирането в променящия се финансов пейзаж и за осигуряването на непрекъснатия им успех през следващите години.


Пътят напред за бранша


Безпрецедентните плащания на акционерите от страна на европейските банки отразяват непосредствените ползи от повишаването на лихвените проценти. Остават обаче опасенията относно дългосрочната устойчивост на тази стратегия и потенциалното ѝ въздействие върху бъдещите перспективи за растеж на банките. Намирането на правилния баланс между възнагражденията на акционерите и стратегическите инвестиции ще бъде от решаващо значение за европейските банки, за да могат да се ориентират в променящия се финансов пейзаж и да гарантират дългосрочния си успех.