Египет приема строги икономически мерки
Египет повишава лихвените проценти с 600 базисни пункта, а паундът се срива до рекордно ниско ниво.
Публикувано от Божидар Балевски мар 06, 2024 в Макроикономика
В решителен момент, целящ да осигури удължаване на пакета за подпомагане от Международния валутен фонд (МВФ), египетската централна банка предприе смела стъпка в сряда, като едновременно девалвира египетската лира и повиши лихвените проценти със зашеметяващите 600 базисни пункта. Тази драматична промяна в политиката, макар и да е сигнал за силен ангажимент към икономическата ортодоксалност, представлява нож с две остриета за страната, тъй като потенциално проправя пътя към финансова стабилност, но същевременно рискува да причини краткосрочна икономическа болка на гражданите.
Девалвация на валутата
Египетската лира претърпя значителна девалвация, като падна до рекордно ниското ниво от около 50 лири за долар в сравнение с предишния курс от 30,85. Това понижаване на стойността на националната валута на практика доближава официалния обменен курс до преобладаващия курс на черния пазар, като целта е да се премахне разликата и да се ограничат неофициалните дейности по търговия с валута.
Съществуването на значителен черен пазар за обмяна на валута в Египет е симптом на по-дълбок икономически проблем - недостиг на валутни резерви. В последно време националната икономика е обременена от недостиг на чуждестранна валута, което води до съществуването на паралелен валутен пазар и ограничава икономическия растеж. Също така ограниченията на правителството за достъп до чуждестранна валута, особено до щатски долари, могат да тласнат хората към черния пазар, за да задоволят нуждите си от внос, пътуване или спестявания в по-стабилна валута.
Повишаване на лихвените проценти
Агресивното увеличение на лихвения процент от страна на централната банка, довело до рекордно високото равнище от 27,25%, цели овладяване на инфлацията. Като оскъпява заемите, банката цели да обезкуражи харченето и да стимулира спестяването, което в крайна сметка ще потисне инфлационния натиск. Тази стратегия обаче е свързана с потенциална отрицателна страна - възпрепятстване на икономическия растеж чрез намаляване на привлекателността на инвестициите.
Отключване на подкрепата на МВФ
Анализаторите смятат, че тези мерки, макар и потенциално непопулярни сред обществеността в краткосрочен план, са необходима стъпка към осигуряването на решаващ финансов спасителен пояс от Международния валутен фонд. Очаква се удължаването на съществуващия пакет от помощи в размер на 3 млрд. долара да осигури така необходимите резерви в чуждестранна валута и да укрепи финансовата стабилност на Египет. Освен това неотдавнашната инвестиционна сделка с Обединените арабски емирства на стойност 35 млрд. долара допълнително укрепва позицията на Египет в преговорите с МВФ.
Баланс между краткосрочната болка и дългосрочната печалба
Пътят пред Египет остава труден. Макар че девалвацията и повишаването на лихвения процент са положителни сигнали за МВФ, те вероятно ще причинят непосредствени трудности на обикновените граждани. Отслабената лира може да доведе до по-високи разходи за внос, което потенциално може да доведе до повишаване на цените на основни стоки и услуги, оказвайки значително въздействие върху бюджетите на домакинствата.
Въпреки краткосрочните предизвикателства експертите остават предпазливи оптимисти за дългосрочните перспективи на Египет. Анализаторите от S&P Global Market Intelligence предвиждат постепенно намаляване на инфлацията през следващите години, като прогнозите са за достигане на ниски двуцифрени стойности до 2025 година и потенциално едноцифрено число до 2027 година. Успехът на тази траектория обаче зависи от ефективното прилагане на тези икономически реформи и от устойчивата подкрепа на международните партньори.
В перспектива
Промяна в икономическата политика на Египет представлява смел опит за справяне с неотложните финансови проблеми на страната. Въпреки че непосредствените последици може да са трудни за много египтяни, потенциалните ползи от осигуряването на подкрепа от МВФ и постигането на дългосрочна икономическа стабилност са неоспорими. Следващите месеци ще бъдат решаващи за определяне на ефективността на тези мерки и тяхното крайно въздействие върху икономическото благосъстояние на страната.