Целите на Китай за 2024
Целите за БВП и други икономически показатели бяха публикувани на годишната среща на Националния народен конгрес.
Публикувано от Божидар Балевски мар 05, 2024 в Макроикономика
Годишната среща на Националния народен конгрес (ННК) в Пекин послужи като сцена за разкриване на икономическия курс на Китай за 2024 година. Докладът за работата на правителството, представен от премиера Ли Цян, очертава пътна карта, която дава приоритет на "висококачественото развитие", като същевременно балансира между растежа, стабилността и опасенията за сигурността в сложния глобален пейзаж.
Скромната цел за растеж отразява новите приоритети
Ключов аспект на доклада беше определянето на цел за растеж на БВП от около 5 % за 2024 година. Тази цифра е знак за продължаване на подхода, възприет през 2023 година, и отразява преминаването от приоритизиране на единствено числени цели за растеж към по-устойчив модел, акцентиращ върху "висококачествено развитие". Този нов модел дава приоритет на фактори като технологичните иновации, екологичната устойчивост и разширяването на вътрешното търсене.
Фискална политика
В доклада подробно се описва проактивен, но предпазлив подход към фискалната политика. Правителството си постави за цел съотношението на дефицита към БВП да бъде 3%, което представлява леко намаление спрямо ревизираните 3,8% през 2023 година. Този калибриран подход има за цел да стимулира икономиката, като същевременно поддържа дългосрочна фискална устойчивост. Освен това правителството планира да емитира 1 трлн. юана (138,9 млрд. долара) в "свръхдълги" специални съкровищни облигации. Тези облигации ще се използват за финансиране на големи инфраструктурни проекти, съобразени с националните стратегии, като по този начин ще се осигури целенасочено стимулиране на конкретни сектори.
Пазар на труда и инфлация
Други основни цели, посочени в доклада, включват поддържане на равнище на безработица в градовете около 5,5%, създаване на 12 млн. нови работни места в градовете и поддържане на ръст на индекса на потребителските цени (ИПЦ) около 3%. Тези цели, повтарящи заложените през 2023 година, подчертават постоянния фокус на правителството върху създаването на работни места, ценовата стабилност и поддържането на социалната стабилност.
Недвижими имоти и дълг на местните власти
В работния доклад бяха отчетени и разгледани съществуващите рискове и предизвикателства, особено в сектора на недвижимите имоти и дълга на местното управление. Признавайки несигурното положение в сектора на недвижимите имоти, правителството очерта планове за "посрещане на оправданите финансови нужди на предприятията за недвижими имоти". Това показва потенциално облекчаване на финансовите ограничения за квалифицираните предприемачи, като целта е да се стабилизира секторът, като същевременно се предотврати прекомерното натрупване на дълг.
Освен това в доклада се разглежда въпросът за дълга на местните власти, като се поема ангажимент "да се положат съгласувани усилия за намаляване на рисковете, свързани с дълга на местните власти, като същевременно се гарантира стабилно развитие". Този многостранен подход има за цел да се справи с проблема чрез комбинация от целенасочени политически инструменти и съсредоточаване върху устойчиви практики за финансиране на местните власти.
Засилване на сигурността и изпълнение на партийните директиви
Освен икономическите съображения, в доклада се подчертава необходимостта от "осигуряване както на висококачествено развитие, така и на по-голяма сигурност". Това отразява фокуса на правителството върху поддържането на социалната стабилност и намаляването на вътрешните и външните заплахи. В доклада се подчертава и важността на изпълнението на решенията и плановете, очертани от Централния комитет на Китайската комунистическа партия (ККП). Това потвърждава продължаващата централна роля на партията при определянето на икономическата и социалната насока на Китай, съгласувайки стратегиите за растеж с по-широките национални цели.
Пътят за Китай през 2024
Икономическите планове на Китай за 2024 година представляват целенасочени усилия за ориентиране в сложна глобална среда. Като дава приоритет на "висококачественото развитие", правителството се стреми да постигне устойчив растеж, като същевременно се справя с неотложни въпроси като загрижеността за сигурността, социалната стабилност и управлението на икономическите рискове. Използването на политически инструменти като "ултрадългосрочни" облигации и целеви разходи за инфраструктура означава проактивния подход на правителството за постигане на целите му. Тъй като Китай се ориентира в предстоящите предизвикателства и възможности, успешното изпълнение на тези планове ще бъде от решаващо значение за поддържане на икономическата и социалната стабилност в дългосрочен план.