Болничните са добре за вас, но не и за икономиката

Увеличаването на броя на болничните дни в Европа струва милиарди годишно

Публикувано от Любомир Стойчевски дек 02, 2024 в Макроикономика

Отпуските по болест в Европа се увеличават, което натоварва икономиките и предприятията. Фактори като застаряването на работната сила, повишената осведоменост за проблемите на психичното здраве и щедрите политики за социално подпомагане водят до увеличаване на отсъствията на служителите, което води до значителни икономически загуби и загуби на производителност.

В Норвегия, където броят на дните в отпуск по болест е достигнал 15-годишен връх, работниците ползват повече отпуски, отколкото където и да било другаде в Европа. Критиците посочват като потенциален фактор за това широките социални помощи в страната, които включват пълна заплата за една година и частични обезщетения след това. Международният валутен фонд определи системата като „скъпоструваща и изкривяваща“ и призова за реформи, които да ограничат нарастващите разходи.

Цената на увеличаващия се отпуск по болест

Предприятията в Норвегия съобщават за предизвикателства при набирането и задържането на квалифицирани работници, докато останалите служители се сблъскват с повишено работно натоварване, което води до намаляване на производителността. „Повече ресурси се изразходват за намиране на подходящи таланти, а претоварените служители страдат, което се отразява на производителността“, казва Одд Арилд Грефстад, главен изпълнителен директор на пенсионноосигурителната компания Storebrand ASA.

Норвегия не е единствената страна, която се бори с този проблем. В Германия през 2023 г. работодателите ще похарчат рекордните 77 млрд. евро за отпуски по болест, което е повече от два пъти повече от 2010 г. Правителствените оценки сочат годишни загуби от 200 млрд. евро поради отсъствия от работа. По подобен начин в Обединеното кралство дългосрочното боледуване е добавило близо 33 млрд. паунда към загубената производителност - цифра, която се очаква да се удвои до 2030 г., според Zurich Insurance.

Разнообразни причини за отпуските по болест

Макар че социалните помощи са фактор, който допринася за това, други проблеми изострят проблема. Застаряващото население и продължителните последици от пандемията COVID-19 засилват предизвикателствата пред здравеопазването. Повишената осведоменост за психичното здраве, особено сред по-младите поколения, също привлече вниманието към отсъствията, свързани със стреса.

Икономическата неактивност в Обединеното кралство се увеличава, като от началото на 2020 г. близо 800 000 допълнителни лица в трудоспособна възраст не могат да работят. В отговор на това министър-председателят на Обединеното кралство Киър Стармър наскоро обяви план за насърчаване на връщането на работната сила на пазара на труда, целящ да намали разходите за обезщетения и да стимулира икономическия растеж.

Постигане на баланс между подкрепа и реформа

Мрежите за социална сигурност са жизненоважни, но правителствата се стремят да предотвратят продължителното откъсване от работната сила. Доклад на ОИСР разкрива, че работниците в отпуск по болест в продължение на шест месеца са по-склонни да напуснат напълно пазара на труда, отколкото да се върнат.

Усилията за справяне с този проблем са различни. Във Франция националната здравноосигурителна агенция планира да се свърже с лицата, които не работят повече от 18 месеца, и да засили контрола върху удостоверенията за отпуск по болест. Спорно предложение за премахване на обезщетението за отсъствие под осем дни би могло да спести 470 млн. евро годишно, но се сблъска с отпора на профсъюзите, които се обявяват против заклеймяването на болните.

В Обединеното кралство, наред с плана на Стармър за насърчаване на заетостта, реформите за разширяване на достъпа до обезщетения за болест се очаква да струват на бизнеса до 4,5 млрд. паунда годишно. Правителството обаче твърди, че това в крайна сметка ще подобри благосъстоянието и производителността на работниците.

Въпреки че намаляването на отсъствията от работа е от решаващо значение, изследване на ОИСР предупреждава, че презентизмът - работата по време на болест - може да навреди на производителността два до три пъти повече от отсъствията от работа. Това подчертава важността на цялостното разглеждане на здравето на работното място.

Споделена отговорност

Норвегия, въпреки значителния си суверенен фонд, признава необходимостта от промяна. Правителствените ръководители са определили намаляването на отпуските по болест като приоритет. Въпреки това преговорите между групите работодатели и синдикатите са в застой, което отразява сложността на намирането на справедливи решения.

„Обществото не може да поддържа сегашните нива на отсъствие от работа“, казва Ан Луиз Аартун Байе, ръководител на отдела за трудови пазари в норвежката NHO. „Трябва да работим колективно, за да обърнем тази тенденция.“

Тъй като Европа продължава да се бори с увеличаването на броя на дните на боледуване, правителствата и бизнесът трябва да намерят деликатен баланс между подкрепата за уязвимите работници и прилагането на реформи, които гарантират икономическата стабилност и производителността.