Aramco с изненадващ ход на енергийния пазар
Саудитският петролен гигант Aramco спира увеличаването на капацитета за производство на петрол на фона на глобалната несигурност.
Публикувано от Божидар Балевски яну 30, 2024 в Макроикономика
С изненадващ ход държавният петролен гигант на Саудитска Арабия Aramco обяви във вторник, че временно ще спре плановете си да увеличи капацитета си за производство на суров петрол от 12 млн. барела дневно на 13 млн. барела дневно. Това решение, продиктувано от Министерството на енергетиката на Саудитска Арабия, предизвика спекулации относно причините за паузата, като накара експертите от индустрията и инвеститорите да се стремят към повече информация.
Изненадващ ход
Компанията Aramco, която стана публична през 2019 година, се въздържа да разкрие конкретните причини, стоящи зад директивата на министерството. Компанията увери заинтересованите страни, че ще предостави цялостна актуализация на насоките си за капиталовите разходи по време на обявяването на резултатите за цялата 2023 година, планирано за март.
Световният петролен пазар реагира с нюансирана промяна в цените, отразяваща сложната динамика в играта. Цените на суровия петрол тип "Брент" с доставка през март отбелязаха скромно повишение от 0,24%, достигайки 82,60 щатски долара за барел. Едновременно с това контрактите за WTI с доставка през март отбелязаха повишение от 0,35%, като се установиха на ниво от 77,05 щатски долара за барел.
Това неочаквано решение на Aramco идва в момент, когато енергийният пазар е подложен на дълбоки трансформации и несигурност. Светът е свидетел на значителна промяна към декарбонизация, като глобалните инициативи са насочени към намаляване на зависимостта от изкопаеми горива. Дългосрочната жизнеспособност на инвестиционните проекти в сектора на изкопаемите горива е подложена на внимателен анализ, като се има предвид ескалиращият глобален ангажимент към по-чисти и по-устойчиви енергийни източници.
Световната обстановка на пазара
Според годишния доклад на Международната агенция по енергетика, публикуван през декември, през 2023 година се очаква световното търсене на петрол да е нараснало с 2,3 млн. барела дневно, достигайки 101,7 млн. барела дневно. Въпреки това в доклада се подчертават опасенията за потенциално въздействие върху търсенето поради отслабващия макроикономически климат, особено в Европа. Агенцията предвижда забавяне на ръста на световното търсене до 1,1 млн. барела дневно през 2024 година.
Ходът на Саудитска Арабия да спре увеличаването на производствения си капацитет съответства на ролята ѝ на ключов фактор за влияние в рамките на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници (ОПЕК+). Кралството, ръководено от престолонаследника принц Мохамед бин Салман, се застъпва за двойна стратегия за енергиен преход. Този подход набляга на продължаващото използване на нефт и газ, докато възобновяемите източници не могат да задоволят в достатъчна степен световното търсене. Критиците твърдят, че подобна стратегия обслужва интересите на производителите на изкопаеми горива, особено след като геополитически събития, като конфликта между Русия и Украйна, оказват влияние върху световните пазари на петрол.
Решението за спиране на увеличаването на капацитета има геополитическо значение, като се има предвид историческата роля на Саудитска Арабия в направляването на политиките на ОПЕК+. Способността на Рияд да влияе върху нивата на производство осигурява политическо влияние, както бе демонстрирано по време на сблъсъка между Саудитска Арабия и Русия в рамките на ОПЕК+ през 2020 година. Този конфликт доведе до кратка ценова война и наводняване на пазара, преди двете държави да се помирят, за да се справят с възникващите предизвикателства, породени от пандемията.
САЩ и Саудитска Арабия
Интересно е, че това решение съвпада с период, в който Съединените щати преживяват рязко увеличение на производството на суров петрол, въпреки политиките на президента Джо Байдън, насочени към климата. Макар че паузата в увеличаването на капацитета на Саудитска Арабия може да намали способността ѝ да завладее допълнителен пазарен дял, тя съответства на по-широката стратегия на кралството за икономическа диверсификация в рамките на програмата "Визия 2030".
Саудитска Арабия се намира в ключов момент, като се ориентира в сложността на променящия се енергиен пазар и се стреми да диверсифицира икономиката си извън приходите от нефт и газ. Инициативата "Визия 2030", подкрепяна от престолонаследника принц Мохамед бин Салман, очертава амбициозни планове за икономическа трансформация. Фокусът върху 14 гигапроекта, включително индустриалния комплекс "Неом", отразява решимостта на кралството да възприеме по-диверсифицирано и устойчиво икономическо бъдеще.
Какво е "Визия 2030"?
"Визия 2030" е амбициозна и трансформираща програма за икономическо развитие, инициирана от Саудитска Арабия. Стартирана от престолонаследника принц Мохамед бин Салман през 2016 г., визията има за цел да диверсифицира икономиката на страната от традиционната ѝ зависимост от приходите от петрол и газ.
Основните цели на "Визия 2030" на Саудитска Арабия включват:
- Диверсификация: Намаляване на зависимостта на кралството от износа на петрол чрез развитие на нови сектори и отрасли, като се насърчава икономическото разнообразие.
- Приватизация: Увеличаване на ролята на частния сектор в икономиката чрез приватизация на държавните предприятия и насърчаване на частните инвестиции.
- Овластяване на младите хора и жените: Подобряване на възможностите за образование и заетост на саудитската младеж и овластяване на жените да играят по-активна роля в работната сила.
- Развитие на туризма: Насърчаване на туристическия сектор чрез популяризиране на Саудитска Арабия като туристическа дестинация, като се използват нейните исторически и културни ценности.
- Инвестиции в инфраструктурата: Инвестирайте в инфраструктурни проекти, за да подобрите цялостната бизнес среда и качеството на живот.
- Ефективност на публичните услуги: Повишаване на ефективността и ефикасността на обществените услуги и институции.
- Глобален инвестиционен център: Позициониране на Саудитска Арабия като глобален инвестиционен център чрез привличане на преки чуждестранни инвестиции и насърчаване на благоприятна за бизнеса среда.
В заключение, решението на Aramco да преустанови увеличаването на капацитета си предизвиква вълни в световния енергиен сектор, като подчертава деликатния баланс между традиционните енергийни източници и ускореното преминаване към по-чисти алтернативи. Тъй като Саудитска Арабия се бори с променящата се глобална динамика, това решение несъмнено ще определи ролята на кралството в бъдещия енергиен пазар. Инвеститорите, наблюдателите на индустрията и геополитическите анализатори сега внимателно следят за допълнителни подробности по време на обявяването на резултатите на Aramco за цялата 2023 година през март.