Анализ на икономическите резултати на Малайзия
Икономическият растеж за цялата 2023 година възлиза на 3,7%, което е рязък спад спрямо 22-годишния връх от 8,7% през 2022 година.
Публикувано от Божидар Балевски фев 16, 2024 в Макроикономика
През последното тримесечие на 2023 година икономиката на Малайзия се сблъска с насрещни ветрове, като растежът беше по-бавен от очакваното на фона на потиснатия износ и предизвикателната глобална обстановка. Въпреки това централната банка остава оптимистично настроена относно перспективите за растеж през 2024 година, като възлага надежди на възстановяването на външното търсене и устойчивите вътрешни разходи.
Икономически резултати
По данни на Bank Negara Malaysia (BNM) брутният вътрешен продукт (БВП) на страната нарасна с 3% на годишна база през периода октомври-декември, което се дължеше главно на подобряването на условията на пазара на труда и отслабването на натиска върху разходите. Макар че тази траектория на растежа сигнализира за някои положителни основни фактори, тя не отговаря както на предварителните оценки, така и на прогнозите на анализаторите, което подчертава уязвимостта на икономиката от външни шокове.
По-слабите икономически резултати в Малайзия отразяват по-широките световни тенденции, като други големи икономики като Япония и Великобритания също отбелязват забавяне, като и двете изпаднаха в рецесия. Външната среда, характеризираща се с вяла световна търговия, геополитическо напрежение и по-строги парични политики, постави значителни предизвикателства пред ориентираната към износ икономика на Малайзия.
Предизвикателства
Мохд Афзанизам Абдул Рашид, главен икономист в Bank Muamalat Malaysia, подчерта решаващата роля на външното търсене за формирането на икономическите перспективи на Малайзия. Като отворена икономика Малайзия е особено податлива на колебанията в световното търсене, които оказват пряко влияние върху нейния експортно ориентиран производствен сектор. Тъй като потребителските разходи са изправени пред неблагоприятни фактори поради опасенията от нарастващите разходи за живот, устойчивостта на икономиката зависи от траекторията на външното търсене.
В перспектива както правителството, така и централната банка очакват икономически растеж в диапазона 4%-5% за 2024 година. Постигането на тази цел обаче ще зависи до голяма степен от способността на страната да се справи с външните предизвикателства и да стимулира вътрешното потребление и инвестициите. Предвид несигурния глобален икономически пейзаж Малайзия трябва да предприеме проактивни мерки за намаляване на рисковете и за капитализиране на възникващите възможности.
Инфлацията в страната
Инфлационният натиск се забави успоредно с икономическия растеж, като през четвъртото тримесечие на 2023 година потребителските цени се понижиха с 1,6%. Общата инфлация за цялата година също отбеляза спад до 2,5% от 3,3% през предходната година. В отговор на тези събития миналия месец BNM предпочете да запази основния си лихвен процент непроменен на ниво от 3,00%, позовавайки се на умерения инфлационен натиск и потенциалните рискове за растежа.
Въпреки предпазливата позиция на централната банка рисковете за понижаване на растежа са големи, особено под формата на по-слабо от очакваното външно търсене и спад в производството на суровини. Икономическата устойчивост на Малайзия ще бъде подложена на изпитание, тъй като тя се ориентира в несигурния глобален икономически пейзаж, характеризиращ се с геополитическо напрежение, прекъсвания на веригата за доставки и променящи се потребителски предпочитания.
Секторът на услугите
Секторът на услугите има най-голям принос за брутния вътрешен продукт (БВП) на Малайзия. Като диверсифицирана икономика Малайзия разчита в голяма степен на сектора на услугите, който обхваща широк спектър от отрасли, включително финанси, туризъм, търговия на дребно, транспорт, образование, здравеопазване и професионални услуги.
В рамките на сектора на услугите финансовите услуги, туризмът и търговията на дребно имат особено голям принос към БВП. Секторът на финансовите услуги, съсредоточен в Куала Лумпур, служи като основен двигател на икономическия растеж и развитие, привличайки вътрешни и международни инвестиции. Туристическият сектор на Малайзия с разнообразните си атракции и добре развитата си инфраструктура генерира значителни приходи както от местни, така и от международни посетители. Секторът на търговията на дребно, подхранван от потребителските разходи и вътрешното търсене, също играе важна роля в икономиката на Малайзия.
Макар че секторът на услугите доминира в БВП на Малайзия, други сектори като производството, селското стопанство и строителството също допринасят за цялостното икономическо производство. Въпреки това секторът на услугите остава основният двигател на растежа и заетостта в Малайзия.
Пътят напред за Малайзия
За да засили икономическата си устойчивост и да насърчи устойчивия растеж, Малайзия трябва да се съсредоточи върху повишаване на конкурентоспособността, насърчаване на иновациите и диверсифициране на експортната си база. Освен това може да са необходими целенасочени мерки за фискално стимулиране и интервенции по паричната политика, за да се стимулира вътрешното търсене и да се подпомогнат ключови сектори, неблагоприятно засегнати от външни неблагоприятни фактори.
В заключение, икономическите резултати на Малайзия през четвъртото тримесечие на 2023 година подчертават предизвикателствата, породени от слабото глобално търсене и външната несигурност. Макар че перспективите за 2024 година остават предпазливо оптимистични, ще са необходими съгласувани усилия за укрепване на икономическата устойчивост, насърчаване на приобщаващия растеж и ориентиране в сложния глобален икономически пейзаж.