Амбициозната цел на Индия

Индия иска да бъде сред петте най-големи производители на полупроводници в света през следващите пет години.

Публикувано от Божидар Балевски мар 18, 2024 в Макроикономика

Индия си е поставила смела цел - да стане един от петте най-големи производители на полупроводници в света през следващите пет години. Тази амбициозна цел, обявена от министъра на електрониката и информационните технологии на страната Ашвини Вайшнав, отразява желанието на Индия да си извоюва значителна позиция в световния пазар на производството на чипове. Постигането на тази цел в толкова кратки срокове обаче представлява сложно предизвикателство, изискващо съчетаване на стратегически инвестиции, развитие на таланти и ориентиране в силно конкурентен пазар.


Полупроводниците - сложна игра


Както министър Вайшнав правилно отбеляза, полупроводниковата индустрия е лабиринт от сложни глобални вериги за създаване на стойност. Понастоящем Тайван властва, като държи зашеметяващия 46% дял от световния капацитет на леярните за полупроводници (към декември 2023 година). Южна Корея, Китай, САЩ и Япония следват далеч назад, подчертавайки господството на няколко избрани играчи. Индия, която има незначителен пазарен дял, е изправена пред монументална задача да преодолее тази огромна разлика в рамките на пет години.


На гребена на геополитическата вълна


Няколко фактора работят в полза на Индия. Продължаващото напрежение между САЩ и Китай предизвика глобална промяна към диверсификация на веригата за доставки. Много компании, които търсят алтернативи извън Китай, разглеждат Индия като потенциален "надежден партньор по веригата на стойността" за различни електронни компоненти, включително полупроводници. Тази стратегия на "доверието", както я определя Вайшнав, предоставя на Индия уникалната възможност да привлече ключови играчи и да изгради стабилна национална индустрия.


Първи признаци на динамика


Последните събития показват, че Индия се движи бързо, за да се възползва от тази възможност. Откриването на три нови завода за полупроводници, включително съвместно предприятие между Tata Electronics и тайванската Powerchip Semiconductor Manufacturing Corp (PSMC), означава конкретна стъпка към местно производство. Освен това технологични гиганти като Qualcomm, които създават центрове за проектиране в Индия, създават работни места и насърчават екосистемата за проектиране на чипове в страната.


Факторът "човешки капитал"


Оптимизмът на министър Вайшнав по отношение на огромния набор от таланти в Индия е от решаващо значение за дългосрочния успех. Прогнозираният пазар на полупроводници за трилион долара през следващите седем години ще изисква значителен приток на квалифицирани инженери. Голямата образована работна сила на Индия представлява потенциално решение. Въпреки това преодоляването на разликата между необработения талант и квалифицираните специалисти, способни да се справят със сложността на производството на чипове, изисква значителни инвестиции в образованието и специализирани програми за обучение.


Предизвикателства и несигурност по пътя напред


Въпреки оптимистичните перспективи пред Индия стоят няколко препятствия. Опасенията относно настоящото изоставане на Индия в инфраструктурата за производство на чипове и технологичното "know-how" са основателни. Преодоляването на това изоставане в рамките на пет години изисква бърз трансфер на технологии, привличане на утвърдени играчи и развиване на вътрешния капацитет за научноизследователска и развойна дейност. Освен това правителствените инициативи, които се разглеждат в момента, се нуждаят от ефективно изпълнение и рационализирана регулаторна среда.


Дръзкият стремеж на Индия да се превърне в производител на полупроводници от топ 5 в рамките на пет години е несъмнено амбициозен. Въпреки че глобалният климат представлява подходящ момент, пътят към успеха е изпълнен с предизвикателства. Изграждането на стабилна вътрешна индустрия за производство на чипове ще изисква устойчив ангажимент за развитие на таланти, стратегически партньорства и значителни инвестиции в инфраструктура и технологии. Ако Индия успее да се справи ефективно с тези предизвикателства, тя има потенциала не само да изпълни амбициозната си цел, но и да се утвърди като ключов играч в световния пейзаж на полупроводниците.