Тръмп твърди, че митата на ЕС са неизбежни
ЕС търси преговори с Тръмп за предотвратяване на спора за митата
Публикувано от Любомир фев 05, 2025 в Макроикономика
Европейският съюз се подготвя за потенциален търговски спор със Съединените щати. Неотдавнашното решение на президента Доналд Тръмп да отложи налагането на обширни мита върху Мексико и Канада обаче даде на представителите на ЕС нов оптимизъм, че може да бъде постигнато взаимно приемливо решение.
Промяната в подхода на Тръмп към северноамериканската търговия оказа влияние върху стратегията на ЕС. Според вътрешен източник, запознат с обсъжданията, Европейската комисия, отговаряща за търговската политика, подготвя премерен отговор на заплахите за митата на САЩ, като се стреми да избегне ескалация на напрежението с Вашингтон.
Ключово предизвикателство за ЕС е липсата на установени връзки в новосформираната американска администрация, тъй като няколко свързани с търговията позиции във Вашингтон остават незаети в очакване на одобрението на Сената, отбеляза източникът.
Освен това лидерите на ЕС се стремят да разрешат възникналия конфликт относно износа на стомана и алуминий, който се очаква да ескалира през следващите седмици.
Позицията на Тръмп по отношение на митата на ЕС
Тази седмица Тръмп засили реториката си срещу ЕС, като заяви, че митата върху европейския внос са неизбежни, позовавайки се на търговския дисбаланс между двете икономики. Съобщенията сочат, че Европейската комисия вече е изготвила набор от контрамерки в очакване на потенциалните действия на САЩ.
„При несправедливо и произволно налагане на мита Европейският съюз ще отговори решително“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след среща с лидерите на ЕС в Брюксел в понеделник.
Въпреки тези напрежения крайните цели на Тръмп по отношение на ЕС остават неясни, което прави постигането на решение по-трудно.
Потенциално предложение на ЕС
Според съобщенията ЕС е подготвил предложение, насочено към укрепване на трансатлантическите отношения. Пакетът включва увеличаване на вноса на втечнен природен газ, торове и отбранително оборудване от САЩ. Освен това ЕС е готов да си сътрудничи с Вашингтон за справяне с търговските политики на Китай, включително регулиране на износа, проверка на инвестициите и намаляване на свръхпроизводството в стоманодобивната промишленост.
Планове на ЕС за ответни мерки
Европейската комисия възнамерява да използва стратегия, подобна на тази, използвана в търговския спор със САЩ през 2018 г., като насочи контрамерките си към политически значими американски отрасли. По време на срещата на министрите на търговията във Варшава във вторник Комисията представи предварителни идеи за потенциален пакет от ответни мерки.
Наскоро Тръмп разреши въвеждането на мита в размер до 25 % върху вноса от Канада и Мексико, но ги спря за един месец след обсъждания с мексиканския президент Клаудия Шейнбаум и канадския министър-председател Джъстин Трюдо. Някои столици на ЕС разглеждат тази временна отсрочка като знак, че Тръмп разглежда митата по-скоро като инструмент за преговори, отколкото като крайна цел.
Спор за митата за стомана
В края на март е планирано да бъдат възстановени набор от мита на ЕС върху американски стоки на стойност приблизително 3 млрд. долара. Спорът води началото си от 2018 г., когато САЩ наложиха мита върху европейския износ на стомана и алуминий на стойност близо 7 млрд. долара, позовавайки се на съображения за национална сигурност.
ЕС отговори, като наложи ответни мита върху политически чувствителни американски продукти, включително мотоциклети Harley-Davidson и дънки Levi Strauss. През 2021 г. беше постигнато временно примирие, когато САЩ частично отмениха тези мита и въведоха тарифни квоти. ЕС от своя страна преустанови прилагането на своите контрамерки.
Тъй като срокът на действие на тези американски квоти изтича в края на тази година, се очаква ЕС да удължи спирането на ответните си мита след крайния срок през март, за да запази подхода на сътрудничество и да избегне по-нататъшна ескалация с Вашингтон.
„Чрез конструктивен диалог можем да решим този въпрос“, заяви ръководителят на търговския отдел на ЕС Марош Шефчович по време на срещата на министрите на търговията във вторник. „Въпреки това, ако бъдем подложени на несправедливи или произволни мерки, ще реагираме твърдо“.