Китайските стимули работят

Изглежда, че китайската икономика се възстановява, въпреки заплахите на Тръмп

Публикувано от Любомир Стойчевски ное 15, 2024 в Макроикономика

През четвъртото тримесечие китайската икономика показа признаци на стабилизиране, като забележителният ръст на потребителските разходи почти съвпадна с ръста на промишленото производство. Тъй като бившият президент на САЩ Доналд Тръмп се подготвя да влезе отново в Белия дом през 2025 г. със заплахата от значителни мита върху китайския внос, фокусът на Пекин върху стимулирането на вътрешното търсене става още по-важен.


По данни на Националното статистическо бюро продажбите на дребно през октомври нараснаха с най-бързия си темп от февруари насам, надминавайки очакванията на икономистите. Макар че растежът на промишленото производство леко се забави, той остана достатъчно силен, за да подкрепи целта на Китай за икономически растеж през 2024 г. от около 5%.


Засилване на вътрешното потребление


Повишаването на потреблението бележи значителна промяна във възстановяването на Китай, което преди това се опираше в голяма степен на промишленото производство, докато потребителските разходи изоставаха. Това възстановяване на баланса е от съществено значение, тъй като предложените от Тръмп 60% мита върху китайския внос могат да окажат силно въздействие върху сектора на износа.


„Предварителните данни показват, че политиките на Китай постепенно ребалансират икономиката му“, заяви Жаклин Ронг, главен икономист за Китай в BNP Paribas. „Въпреки това поддържането на това възстановяване през 2025 г. ще изисква по-нататъшна политическа подкрепа“.


Икономически акценти за октомври


Последните икономически показатели на Китай сочат отслабване на натиска и признаци на стабилизация:


  • Продажби на дребно: Нарастват с 4,8 % на годишна база, надхвърляйки прогнозите и отбелязвайки най-високия темп на растеж от февруари насам.


  • Индустриално производство: нарасна с 5,3 %, което е малко по-ниско от предходния месец, но в рамките на целевия диапазон на правителството.


  • Ниво на безработица в градовете: спадна до 5%, което е най-ниското ниво от юни насам.


  • Инвестиции в недвижими имоти: Продължиха да се свиват, въпреки че темпът на спад се забави.


Изменение в индустриалното производство и продажбите на дребно

Източник: Китайско национално статистическо бюро; Bloomberg


Повишаване на потреблението, предизвикано от стимулите


Неотдавнашните усилия на Пекин да стимулира разходите включваха субсидии за домакински уреди, автомобили и други стоки. Продажбите на домакински уреди нараснаха с 39% в сравнение с миналата година, което е най-бързият ръст от 2010 г. насам (с изключение на изкривяванията, свързани с Лунната нова година). Други категории като козметика, стоки за отдих и комуникационни устройства също отбелязаха силен ръст.


Реймънд Йънг, главен икономист за Голям Китай в ANZ Bank, подчерта значението на разгръщането на спестяванията на домакинствата. „За да се противодейства на потенциалните тарифни шокове, от решаващо значение е да се увеличат вътрешните разходи“, каза той.


Предизвикателства и политически последици


Макар че данните за октомври са окуражаващи, несигурността продължава да съществува. Пекин трябва да реши колко агресивно да засили вътрешното търсене и да се справи с основните слабости, като например рисковете от дефлация и слабия ръст на кредитите.


Националното статистическо бюро отбеляза: „Външната среда остава сложна и тежка, а ефективното вътрешно търсене трябва да бъде засилено, за да се заздрави основата за възстановяване.“


Предстояща перспектива: Фискални и парични стратегии


Политиците вече намалиха лихвените проценти и въведоха програма за замяна на дълг на стойност 1,4 трлн. долара, за да намалят рисковете, свързани с дълга на местните власти, и да създадат фискално пространство. През 2025 г. се очакват още мерки, включително:


  • Разширяване на бюджетния дефицит.


  • Емитиране на повече специални местни облигации.


  • Удължаване на програмата „пари за гориво“ (cash-for-clunkers).


  • Предлагане на допълнителни субсидии за домакинствата с по-ниски доходи.


Процентно изменение на инвестициите в имотния сектор и на пазара на фиксирани активи

Източник: Китайско национално статистическо бюро; Bloomberg


Секторът на недвижимите имоти показва смесени сигнали


Пазарът на недвижими имоти в Китай, който е значителен двигател на икономическия растеж, показа плахи подобрения:


  • Цените на новите жилища: Намаляват с най-бавния темп от март насам.


  • Цените на употребяваните жилища: отбелязаха най-малкия си спад от повече от година насам.


  • Спад на продажбите: Леко облекчение, подпомогнато от облекчаването на ограниченията за покупка в големите градове.


Средна цена на новите и старите жилища в Китай

Източник: Китайско национално статистическо бюро; Bloomberg


Макар че тези тенденции са окуражаващи, Мишел Лам, икономист за Голям Китай в Societe Generale, предупреди, че по-широкото възстановяване изисква намеса на правителството за намаляване на излишните запаси и подпомагане на раздържавяването в градовете от първостепенно значение.


Тъй като Китай се ориентира в предизвикателния глобален пейзаж, фокусът му върху стимулирането на вътрешното потребление и поддържането на икономическата стабилност ще бъде от основно значение. Чрез прилагане на целенасочени фискални и парични политики страната може да смекчи потенциалното въздействие на митата от ерата на Тръмп и да осигури балансирано възстановяване.


Следващите месеци ще покажат доколко ефективно Китай може да поддържа темпа си на растеж и да насочи икономиката си към по-силно вътрешно търсене.