Intel най-сетне изгони главния си изпълнителен директор
Бордът на директорите не беше доволен от Пат Гелсингър
Публикувано от Любомир Стойчевски дек 03, 2024 в Макроикономика
Главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингър беше отстранен, след като управителният съвет на компанията изрази неудовлетвореност от усилията му да върне производителя на чипове към лидерска позиция на пазара. Решението бе взето след напрегната среща, на която Гелсинджър бе поставен пред избора да се пенсионира или да бъде уволнен, като в крайна сметка избра да напусне. Финансовият директор Дейвид Зинснер и изпълнителният вицепрезидент Мишел Джонстън Холтхаус временно ще поемат ролята на главен изпълнителен директор, докато Intel търси постоянен наследник.
Гелсингер, който се върна в Intel през 2021 г. с амбицията да възроди производствените постижения на компанията, преди това беше разглеждан като потенциален спасител. Под негово ръководство Intel имаше за цел да разшири дейността си извън традиционния си бизнес с процесори, влизайки в пряка конкуренция с фирми като TSMC и Samsung. Въпреки високопрофилните си инициативи, включително разширяване на фабриката за няколко милиарда долара, финансирано от Закона за чиповете в САЩ, Гелсингер не успя да намали значително технологичната разлика с конкурентите, особено с Nvidia, която стана доминираща на пазарите на изкуствен интелект и центрове за данни.
Новината първоначално повиши акциите на Intel с 6%, въпреки че по-късно те промениха курса си. Напускането на Гелсингър повдига въпроси за бъдещата посока на компанията, която се бори с нарастващата конкуренция и променящите се изисквания на компютрите с изкуствен интелект. Следващият главен изпълнителен директор ще наследи сложен набор от предизвикателства, включително възстановяване на конкурентоспособността на продуктите и възстановяване на доверието на инвеститорите.
Проблемите на Intel бяха подсилени от слабите приходи и спирането на дивидента, както и от значителното намаляване на работната сила. С повече от 50 милиарда долара дълг, компанията сега е силно зависима от външни инвестиции за финансиране на текущите си проекти, което прави бъдещето ѝ несигурно.