Германия затъва точно преди изборите

Ще може ли новото правителство да спаси положението?

Публикувано от Любомир яну 08, 2025 в Макроикономика

Промишленият сектор на Германия понесе значителен удар, като фабричните поръчки отбелязаха най-резкия си спад от три месеца насам. Този спад идва в ключов момент, само няколко седмици преди канцлерът Олаф Шолц да бъде изправен пред избори.

Търсенето на фабрични стоки през ноември се понижи с 5,4 % в сравнение с предходния месец, което е много по-драстичен спад от прогнозираните 0,2 % от икономистите в проучване на Bloomberg. Статистическата служба обяснява този спад с рязкото намаляване на мащабните поръчки. Въпреки това, като се изключат тези големи поръчки, данните сочат скромно нарастване на търсенето с 0,2 %.

Месечна промяна в индустриалното производство

Източник: Destatis; Bloomberg

„Въпреки че мащабните поръчки са намалели, има някои признаци, че търсенето може би се стабилизира на ниско равнище“, отбеляза Винсент Стамер, икономист в Commerzbank. „Въпреки това перспективите пред германската промишленост остават мрачни.“

Производственият сектор на Германия, който е основен стълб на нейната икономика, изпитва затруднения от 2022 г. насам. Това, което започна като циклични предизвикателства, все повече се превръща в структурни проблеми, включително недостиг на работна ръка и високи енергийни разходи. По-широката икономика вероятно се свива за втора поредна година през 2024 г., като Бундесбанк прогнозира само минимален растеж от 0,2% за 2025 г.

Това икономическо неразположение е централен въпрос на предстоящите на 23 февруари избори, на които се очаква Олаф Шолц да бъде заменен от Фридрих Мерц, лидер на консервативната опозиция ХДС/ХСС. Мандатът на Шолц, който започна през 2021 г., беше помрачен от множество кризи, включително пандемията COVID-19, нарастващите разходи за живот след нахлуването на Русия в Украйна и отслабеното китайско търсене на германския износ.

Новата администрация ще наследи подобни предизвикателства, като потенциалните американски мита при очакваното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом по-късно този месец ще внесат допълнително напрежение в най-голямата европейска икономика.

Първите оценки за икономическите резултати на Германия през четвъртото тримесечие се очакват на 15 януари. Икономистите прогнозират незначително разширяване с 0,1 %, въпреки че Бундесбанк предупреди, че по-вероятно е да се стигне до стагнация.