ФЕД е предпазлив с намаляването на лихвите

Пауъл: “По-нататъшно намаляване на лихвите зависи от нов напредък в инфлацията”

Публикувано от Любомир дек 19, 2024 в Макроикономика

Ръководителите на Федералния резерв намалиха основния си лихвен процент за трети пореден път, но сигнализираха за по-предпазливи перспективи за намаляване на лихвите през 2025 г. Това отразява предпазливостта им при определянето на темпа на намаляване на разходите по заемите.

Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC) гласува с 11:1 за понижаване на лихвения процент по федералните фондове до диапазона 4,25%-4,5%. Президентът на ФЕД Кливланд Бет Хамак изрази несъгласие, като се застъпи за запазване на ставките без промяна.

„С тази корекция намалихме основната си лихва с цял процентен пункт спрямо нейния връх, което прави позицията ни значително по-малко рестриктивна“, заяви председателят на ФЕД Джером Пауъл по време на пресконференция. „Това ни позволява да подхождаме с по-голяма предпазливост към по-нататъшни промени“.

Пауъл отбеляза, че лихвените проценти продължават да оказват значителен сдържащ ефект върху икономическата активност, и потвърди ангажимента на Фед за допълнителни намаления, ако инфлацията покаже достатъчно подобрение.

През следващата година се очакват по-малко съкращения

Актуализираните прогнози на ФЕД сочат по-сдържан темп на намаляване на лихвените проценти през 2025 г. в сравнение с по-ранните прогнози. Длъжностните лица сега предвиждат референтната лихва да се установи между 3,75% и 4% до края на следващата година, което отразява две потенциални намаления с четвърт пункт. Това е намаление спрямо предишните очаквания за три намаления.

Проучване на Блумбърг показа, че повечето икономисти са очаквали три намаления, което подчертава промяната в перспективите на политиците.

След съобщението S&P 500 спадна, а доходността на американските държавни ценни книжа и доларовият индекс на Bloomberg се повишиха. Доходността на двугодишните съкровищни облигации, която реагира бързо на политиката на Фед, се повиши с осем базисни пункта до 4,33%, което е най-високата стойност от края на ноември.

Отговаряйки на въпроси за потенциалното въздействие на политическите предложения на бъдещата администрация на Тръмп, Пауъл заяви, че служителите на Фед са започнали да оценяват възможните ефекти от новите мита. Той обаче подчерта, че подробностите остават твърде несигурни, за да бъдат взети предвид при вземането на настоящите решения.

„Преждевременно е да се правят заключения за политики, които все още не са дефинирани“, обясни той.

Променящ се инфлационен пейзаж

Откакто започна съкращенията през септември, ФЕД намали лихвените проценти с един процентен пункт, първоначално насърчен от намаляването на инфлацията и опасенията за уязвимостта на пазара на труда. Въпреки това икономическата среда се промени.

Растежът на работните места остава стабилен, като през последните три месеца средномесечното увеличение е 173 000 работни места. Коефициентът на безработица, макар и малко по-висок - 4,2% през ноември, остава исторически нисък. Пауъл отбеляза по-рано този месец, че рисковете за пазара на труда са намалели.

Прогнозите за 2025 г. предвиждат безработица от 4,3% при умерено по-силен икономически растеж от 2,1%. Неотдавнашните данни за инфлацията обаче породиха опасения, че нарастването на цените може да се задържи над целта на Фед от 2%.

Медианата на прогнозите за инфлацията за 2025 г. сега е 2,5% спрямо 2,1% през септември, като длъжностните лица изразяват смесена увереност относно инфлационните тенденции. Докато някои очакват забавянето на разходите за жилища да облекчи инфлацията, други остават предпазливи по отношение на устойчивия ценови натиск.

Преоценка на неутралния лихвен процент

Представителите на ФЕД ревизираха дългосрочната си оценка за неутралния лихвен процент - нивото, което нито стимулира, нито ограничава растежа - на 3% спрямо 2,9%. Тази промяна отразява несигурността относно икономическата динамика след пандемията.

Някои служители твърдят, че за достигане на това неутрално равнище може да са необходими по-малко намаления на лихвените проценти, особено ако структурните промени в икономиката са го повишили.

Освен това Фед коригира лихвения процент по овърнайт репо-сделките (ОРС), като го понижи с 30 базисни точки. Този ход сближи лихвения процент по RRP с долната граница на целевия диапазон на федералните фондове. Корекцията има за цел да управлява ликвидността на паричните пазари и да улесни съкращаването на баланса.