Защо не можеш да правиш две неща едновременно- положението в Канада
Действията на Джъстин Трюдо са противоречиви
Публикувано от Божидар Балевски юли 19, 2024 в Политика
В Северна Канада тежката суша е изсушила боровите и смърчовите гори, които покриват 60% от територията на страната, като ги е направила силно уязвими за опустошителни горски пожари. Само през миналата година са изгорели рекордните 45 милиона акра гори, които са разпръснали гъст дим на хиляди километри на юг. Активистите обясняват климатичната криза в Канада с продължаващата правителствена подкрепа за петролната и газовата индустрия, която допринася за 5% от БВП на страната.
Какво иска да постигне министър-председателя на Канада
Под ръководството на министър-председателя Джъстин Трюдо Канада се стреми да постигне някои от най-амбициозните цели за намаляване на емисиите в света, като същевременно увеличава добива на нефт. Този двоен подход превърна политиката в областта на климата в спорен въпрос, отслаби правителството на малцинството на Трюдо и подчерта предизвикателствата, пред които са изправени богатите на петрол държави, стремящи се да постигнат целите в областта на климата.
След встъпването си в длъжност през 2015 г. Трюдо обеща да намали емисиите и постепенно да закрие огромната петролна индустрия. Той назначи бивш активист на „Грийнпийс“ за министър на околната среда, въведе потребителски данък върху въглеродните емисии и предложи различни мерки за превръщането на Канада в икономика с нулеви нетни емисии до 2050 г. Въпреки това Канада остава единствената страна от Г-7 с по-високи емисии, отколкото през 1990 г., а температурите в северните региони се повишават три пъти по-бързо от средните за света. През 2021 г. в Британска Колумбия бяха регистрирани рекордни температури от 121 градуса по Фаренхайт, които надминаха дори Лас Вегас. Най-голямата суша от десетилетия насам засяга Западна Канада, като застрашава селското стопанство, животновъдството и водната енергия.
Според Climate Action Tracker се очаква Канада да не постигне целите си за намаляване на емисиите, като усилията на страната в областта на климата се оценяват като „крайно недостатъчни“. Подкрепата на Трюдо за петролната индустрия беше подчертана, когато през май тръбопроводът Trans Mountain Expansion започна да транспортира 600 000 барела петрол дневно от северната част на Албърта до западното крайбрежие. Трюдо се намеси, за да спаси тръбопровода през 2018 г., като инвестира близо 25 млрд. долара в изграждането му. През 2023 г. добивът на петрол в Канада достигна рекордните 4,9 млн. барела дневно, като през тази година се очаква по-нататъшен ръст.
Енергийния сектор в страната
Петролната индустрия приветства петролопровода като значителен стимул, въпреки че енергийните компании все още намират канадските разпоредби за обременяващи. Джонатан Уилкинсън, министър на енергетиката и природните ресурси, заяви, че правителството се стреми да увеличи максимално стойността на петрола, преди да се засилят усилията за постепенното му спиране в световен мащаб, като едновременно с това намали въглеродните емисии, за да избегне нежизнеспособно бъдеще за следващите поколения.
В Албърта конфликтът между изменението на климата и петролно-газовата промишленост е особено остър. В нефтените пясъци на провинцията, където се намират четвъртите по големина запаси от суров петрол в света, работят 140 000 души и се осигурява почти една пета от държавните приходи. Премиерът на Алберта Даниел Смит подкрепя постепенното намаляване на емисиите, но настоява, че то не трябва да вреди на икономиката. Тя твърди, че федералните планове за премахване на въглищата и природния газ от енергийната мрежа до 2035 г. са непрактични, особено в студена страна като Канада. Смит критикува и други инициативи, като ограничаване на емисиите и повишаване на потребителския данък върху въглеродните емисии, които според нея са икономически вредни.
Политики за опазване на околната среда
В засегнатите от суша пустоши на Алберта животновъдът Боб Толман решава да се пенсионира и да продаде стадото си поради финансовия натиск, изострен от политиките за опазване на околната среда. Много собственици на ранчота отбиха или продадоха стадата си, което доведе до намаляване на популацията на едър рогат добитък в Канада до най-ниското ѝ ниво от 1989 г. насам.
Политиките на Трюдо в областта на околната среда му струват скъпо в политически план в Албърта, където неговата Либерална партия пострада на федералните избори през 2019 г. на фона на протестното движение на „жълтите жилетки“ срещу данъците върху горивата. Дейвид Паркър, виден деятел на Алберта, твърди, че въглеродният данък е форма на тирания, и смята, че политиката за климата отчуждава избирателите, като налага допълнителни данъци в икономически трудни времена.
От друга страна, активисти като Ериел Чекви Дерангер, основател на организацията Indigenous Climate Action, твърдят, че Трюдо разчита твърде много на технологии като улавянето на въглеродни емисии, вместо да се откаже постепенно от петролната индустрия. Дерангер твърди, че в икономическата стратегия на Канада липсва ясен план за отказ от петрола и газа.
Стивън Гилбо, канадският министър на околната среда и бивш активист на „Грийнпийс“, ръководи инициативи за постепенно спиране на производството на енергия от въглища и намаляване на емисиите от електропреносните мрежи. Той остава оптимист, като твърди, че Канада е на път да надхвърли целта си за намаляване на емисиите с 20% под нивата от 2005 г. до 2026 г., и предизвиква критиците да представят свои собствени планове.
Напрежението между поддържането на стабилна петролна индустрия и постигането на целите в областта на климата продължава да определя политиките и политическия пейзаж на Канада, отразявайки по-широките глобални предизвикателства, пред които са изправени богатите на петрол държави.