Залогът на президентските избори в Тайван се засилва
В събота избирателите ще изберат нов президент, носейки със себе си последици не само за страната, а и за отношенията между САЩ и Китай.
Публикувано от Божидар Балевски яну 11, 2024 в Политика
Тайван се подготвя за решаващи избори, на които ще гласуват над 19 милиона избиратели, а световното внимание е насочено към островната държава. Президентската надпревара, в която традиционно доминират Демократичната прогресивна партия (ДПП) и Гоминдан (КМТ), претърпя неочакван обрат с появата на Тайванската народна партия (ТНП), ръководена от Ко Уен-дже. Това тристранно състезание вкара нова динамика в изборите, превръщайки ги не само във вътрешна битка, но и в критичен фокус за отношенията между САЩ и Китай и по-широките опасения за сигурността в Азиатско-тихоокеанския регион.
Икономически опасения и променяща се динамика
На фона на предизвикателната икономическа среда, характеризираща се със стагнация на заплатите, трайно висока инфлация и нарастващи разходи за жилища, тайванските избиратели се борят с опасения относно политическите резултати на действащата ДПП. Традиционното разглеждане на изборите като референдум за политиката спрямо Китай еволюира, включвайки в себе си вече и Тайванската народна партия.
ТНП на Ко Уен-дже се възползва от тези предизвикателства. Бившият кмет на Тайпе намери отклик, особено сред по-младите избиратели, които дават приоритет на решенията на дългогодишни проблеми като ниските заплати и нарастващите цени на жилищата. Популярността на Ко Уен-дже отразява желанието за свежи перспективи и нови политики за справяне с икономическите предизвикателства, пред които е изправено населението.
Кандидати за президент и политически перспективи
След като президентът Цай Инуън се оттегли поради ограниченията на мандата, кандидатът на ДПП, вицепрезидентът Лай Чинг-те, е изправен пред сериозен опонент в лицето на Ко Уен-дже. Перспективата за победа на ТНП внася елемент на непредсказуемост в политическия пейзаж на Тайван.
Статутът на Ко Уен-дже на нова фигура и акцентът върху решаването на вътрешните проблеми разшириха обхвата на предизборните дискусии извън традиционния фокус върху отношенията между двете водещи партии. По-младите гласоподаватели, особено тези, които нямат силна партийна принадлежност, се ориентират към обещанието на Ко за новаторски решения на икономическите предизвикателства.
Икономически фактори, формиращи настроенията на избирателите
Широко разпространеното недоволство от начина, по който президентът Цай Инуън се справи с пандемията, и от възприетите проблеми с прозрачността подхраниха популярността на Ко Уен-дже. Електоратът, особено младежта, е нетърпелив за лидерство, което може да предложи осезаеми решения на икономическите проблеми. Официалните данни за заплатите, които показват скромно увеличение на средните месечни доходи с 2,2 % на фона на инфлация от над 3 %, подчертават икономическите предизвикателства, които избирателите искат да бъдат решени.
Сложността на тристранната политика
Включването на трета партия наруши традиционната доминация на двете партии в тайванската политика. Докато двустранната надпревара често опростява разказа до референдум за политиката към Китай, тристранната надпревара внася нюанси и променливи, свързани с вътрешната политика. Ефектът "Ко", както го наричат някои анализатори, подчертава избора между промяна и приемственост, като позволява по-многостранно разглеждане на политическите въпроси извън фактора Китай.
Китай и последиците за сигурността
Тъй като Китай засилва интересите си по отношение на Тайван, разглеждайки изборите като избор между "мир и война, просперитет и упадък", международната общност следи внимателно ситуацията. Китайският президент Си Дзинпин подчертава, че Тайван е най-важният и чувствителен въпрос в американско-китайските отношения, което усложнява и без това деликатния баланс.
Потенциалът за смесени послания от Тайван, особено ако се появи "висящ" парламент, поражда опасения и несигурност при справянето със заплахите за сигурността. Ескалиращите военни дейности в Тайванския проток и близките води, съчетани с историческите претенции на Пекин към Тайван, добавят още един пласт геополитическо напрежение към изборите.
Залогът на САЩ и значението на Тайван
САЩ, които обещаха да защитават Тайван в случай на китайско нахлуване, играят решаваща роля в динамиката на сигурността в региона. Деликатните взаимоотношения между Вашингтон и Пекин се изострят с развитието на изборите. Посещението на бившия председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван през 2022 година подчерта значението на Тайван във външната политика на САЩ.
Неотдавнашното спиране от страна на Китай на данъчните облекчения върху вноса на химически съединения от Тайван, разглеждано по-скоро като политически, отколкото икономически ход, допринася за сложността на отношенията между пролива. В този контекст изборите се превръщат в тест за гражданите на Тайван дали да поверят на Демократичната прогресивна партия управлението на страната за още един мандат.
Решаващ вот
Изборите в Тайван през 2024 година надхвърлят границите на страната, превръщайки се във фокусна точка за световните наблюдатели, особено на фона на обтегнатите отношения между САЩ и Китай. Променящата се динамика с появата на Тайванската народна партия и Ко Уен-дже внася несигурност, което прави изхода от изборите доста непредсказуем. Докато Тайван се ориентира в икономическите предизвикателства и геополитическите сложности, изборът, направен от неговите избиратели, ще се отрази отвъд бреговете му, оформяйки траекторията на американско-китайските отношения и сигурността в Азиатско-тихоокеанския регион.