Ще се облагодетелства ли Илон Мъск от победата на Тръмп

Безпрецедентен конфликт на интереси включващ Мъск и регулаторните органи на САЩ

Публикувано от Любомир Стойчевски ное 08, 2024 в Политика

Влиянието на бизнеса на Илон Мъск в правителството на САЩ е едновременно значително и доходоносно. Миналата година компаниите на Мъск са получили около 3 млрд. долара чрез близо 100 договора със 17 федерални агенции. От изстрелването на ракети на НАСА до разполагането на сателити за Министерството на отбраната - фирмите на Мъск играят съществена роля в различни федерални проекти.


Отношенията на Мъск с федералните регулатори обаче често са били спорни. Според задълбочен доклад на The New York Times неговите компании са били изправени пред повече от 20 неотдавнашни разследвания или проверки за съответствие, свързани с проблеми с безопасността на автомобилите Tesla и въздействието върху околната среда, свързано с изстрелването на ракети на SpaceX.


Безпрецедентен конфликт на интереси?


Мъск, благодарение на широкия бизнес отпечатък на своите компании, има значително влияние, независимо от управляващата администрация. И все пак Мъск обеща подкрепата си на Доналд Тръмп, който намекна, че ще даде на Мъск важна роля като ръководител на нова „комисия за правителствена ефективност“, чиято цел е да намали загубите и да преразгледа федералните разпоредби. Тази позиция може да позволи на Мъск, който е значителен федерален изпълнител, да наблюдава и потенциално да влияе на регулаторните органи, които управляват собствените му компании.


Анализ на The New York Times на федерални договори, регулаторни документи и съдебни дела илюстрира дълбочината на федералните връзки на Мъск, като показва, че подобна роля би го поставила в позиция да формира политики, които пряко засягат неговите предприятия:

Източник: New York Times; Капитал


Мъск неведнъж е критикувал федералния регулаторен надзор. Неотдавна той постави под въпрос изискването SpaceX да получи разрешително за изхвърляне на вода от площадката за изстрелване в Тексас, твърдейки, че намаленият надзор може да ускори целите на SpaceX за изследване на Марс. Мъск изрази това мнение в своята платформа X, като заяви: „Министерството на държавната ефективност е единственият път към удължаване на живота отвъд Земята“.


По-рано този месец Мъск разкритикува Федералната комисия по комуникациите (FCC) на X, обвинявайки агенцията, че незаконно е отказала на SpaceX над 886 млн. долара финансиране, предназначено за разширяване на интернет в селските райони. Според ФКК средствата са били спрени, защото SpaceX е предложила услуги в райони, които не се квалифицират като селски.


Нарастващи връзки между Мъск и правителството


Независимо от резултата от изборите, връзките на Мъск с федералното правителство вероятно ще останат силни, тъй като различните агенции все повече разчитат на технологиите, превозните средства и услугите, които предоставят неговите компании. SpaceX има договор за проектиране и изграждане на системата за кацане на астронавти на НАСА, а посолството на САЩ в Туркменистан използва Starlink за сигурен достъп до интернет.


Идеята за „правителствена комисия за ефективност“ е на самия Мъск. По време на интервюто с Тръмп за X Мъск няколко пъти повдигна тази идея, като се застъпи за създаването на орган, който да гарантира, че парите на данъкоплатците се харчат разумно. В крайна сметка Тръмп изрази ентусиазъм по отношение на предложението на Мъск.


Мая Макгийнъс, председател на двупартийния Комитет за отговорен федерален бюджет, отбеляза, че бизнес опитът на Мъск би могъл да го направи подходящ за ролята на орган, отговарящ за ефективността на правителството. Тя призна, че предишни президенти са разчитали на експерти от частния сектор, за да преосмислят работата на правителството, но подобни инициативи обикновено изискват одобрението на Конгреса, за да бъдат осъществени.


Някои правни експерти обаче предупреждават, че широките бизнес връзки на Мъск с правителството създават потенциални конфликти на интереси. Катлийн Кларк, адвокат по етични въпроси, подчерта, че новата роля на Мъск може да внесе личните му бизнес пристрастия във федералния надзор.


Чести сблъсъци с регулаторни органи


Мъск често оспорва федералните разпоредби, особено когато те изглежда пречат на разширяването на бизнеса му. Например последното тестово изстрелване на космическия кораб Starship на SpaceX, частично финансирано от НАСА за евентуално превозване на астронавти до Луната, се забави поради опасения на Федералната авиационна администрация (FAA) относно въздействието върху околната среда в близост до площадката за изстрелване в Тексас. Мъск разкритикува FAA за забавянето на напредъка на SpaceX и SpaceX подаде жалби срещу агенцията, обвинявайки я в прекомерни регулации.


Наскоро FAA наложи глоба в размер на 633 000 USD на SpaceX за неспазване на изискванията по време на две изстрелвания във Флорида, отбелязвайки забележителна промяна в подхода си, тъй като преди това агенцията се въздържаше от налагане на санкции. В отговор Мъск обяви, че планира да съди FAA, обвинявайки я в прекомерни правомощия.


Освен с FAA, компаниите на Мъск са влизали в конфликт с множество федерални агенции. Tesla например е обект на разследване от страна на Националната администрация за безопасност на движението по пътищата (NHTSA) заради различни проблеми, свързани с безопасността на нейните автомобили. Междувременно невро технологичната компания на Мъск Neuralink беше глобена от Министерството на транспорта за нарушаване на правилата за транспортиране на опасни материали, а SpaceX е изправена пред съдебен иск от Министерството на правосъдието за предполагаем отказ да наема бежанци и лица, търсещи убежище заради техния граждански статус.


Още преди да влезе официално на държавна служба, Мъск се е застъпвал за намаляване на федералните разходи и дерегулация. Наскоро той отбеляза, че ако Тръмп спечели, може да има възможност за значително дерегулиране. Експертите предполагат, че участието на Мъск в правителството може да накара регулаторните органи да преразгледат действията срещу неговите предприятия, като се има предвид потенциалното му влияние върху техните бюджети и възможности за надзор.


Исторически прецеденти и потенциал за пристрастие


Федералните правила за етика имат за цел да предотвратят конфликти на интереси. Въпреки това, предишни консултантски роли, дадени на корпоративни лидери, често са предизвиквали опасения. През 2017 г. например Тръмп назначи инвеститора милиардер Карл Айкан за специален съветник по регулаторната реформа, въпреки че Айкан има лични интереси в областта на дерегулацията на енергетиката. Айкан подаде оставка на фона на критиките за този конфликт.


В случая с Мъск експертите предупреждават, че огромният обхват на бизнес интересите му може да направи трудно отделянето на личната изгода от обществената отговорност, ако бъде назначен на влиятелна консултантска длъжност. По-рано Мъск изрази неодобрението си за голям договор на НАСА, възложен на Boeing, пряк конкурент на SpaceX, като заяви, че „светът не се нуждае от още една капсула“ след проблемния проект на Boeing Starliner.


Някои правни анализатори предупреждават, че уникалната позиция на Мъск може да му позволи да насърчава промени в политиката, които пряко облагодетелстват неговия бизнес - перспектива, която може да постави на изпитание границите на етичното управление.