Шефът на Bank of America: Не прекалявайте със свалянето на лихвите
Падащите лихви носят след себе си свиване на приходите в банковия сектор
Публикувано от Любомир Стойчевски окт 23, 2024 в Политика
Брайън Мойнихан, главен изпълнителен директор на Bank of America Corp., посъветва Федералния резерв да действа предпазливо при намаляването на лихвените проценти, като предположи, че значителните намаления могат да бъдат рисковани. Говорейки по време на интервю в Сидни, Мойнихан изтъкна, че Фед „закъсня“ с увеличаването на разходите по заемите през 2022 г. и трябва да избягва да прави драстични съкращения сега.
От какво се притеснява Брайън Мойнихан
Главният изпълнителен директор на базираната в Шарлот банка изтъкна потенциала за грешни стъпки, като отбеляза, че рискът от движение „твърде бързо или твърде бавно“ в момента е по-голям, отколкото преди шест месеца. Инвеститорите вече намалиха очакванията си за бързо намаляване на лихвените проценти, като някои представители на Фед изразиха предпочитание към постепенен подход, след като миналия месец осъществиха първото намаление от 2020 г. насам. Тази предпазлива перспектива съвпада с признаците, че американската икономика все още се представя силно.
Очакванията на пазара относно свалянето на лихви до края на годината
Източник: Bloomberg
Като един от най-дългогодишните лидери сред големите американски банки, Мойнихан, който пое ръководството през 2010 г. след кризата с високорисковите ипотечни кредити, преведе банката през различни предизвикателства, включително пандемията COVID-19 и неотдавнашните банкови сътресения, които засегнаха институции като Credit Suisse и Silicon Valley Bank.
Посещението на Мойнихан в Австралия включваше среща с крал Чарлз, на която двамата обсъдиха Инициативата за устойчиви пазари, която Мойнихан председателства. По време на неотдавнашен отчет за приходите той отбеляза, че икономиката на САЩ вероятно ще преживее „безпристатъчно приземяване“, което означава продължителен растеж, който може да принуди централните банки да запазят твърда позиция по отношение на инфлацията за продължителен период от време.
Какво ни показват икономическите данни?
При безработица от 4% и ръст на заплатите от 5% Мойнихан твърди, че е трудно да се предвиди рецесия. Той прогнозира, че до края на 2024 г. Фед ще осъществи още едно намаление на лихвения процент с 50 базисни точки, последвано от още четири намаления с по 25 базисни точки през 2025 г., като в крайна сметка крайният лихвен процент ще достигне 3,25%. При този сценарий се очаква инфлацията да се понижи до 2,3% до 2025 г. или 2026 г.
Въпреки че потребителите в САЩ поддържат по-високи спестявания от пандемията, последните данни показват, че някои домакинства стават по-предпазливи в разходите си. Тази тенденция се следи отблизо от инвеститорите, тъй като може да повлияе на решенията на Фед за бъдещи корекции на лихвените проценти.
Мойнихан отбеляза, че един продължителен период на по-високи лихвени проценти би бил от полза за банките, тъй като те биха могли да се възползват от по-големите разлики между лихвените проценти по кредитите и изплащанията по депозитите. Той посочи, че окончателен лихвен процент от около 3% би представлявал промяна в сравнение с лихвената среда в САЩ през последните 15 години.
Той спомена също, че нетният лихвен марж на банките - ключов показател за разликата между лихвите по кредитите и изплащанията на вложителите - потенциално би могъл да се разшири до 2,3% в дългосрочен план. „При повечето банки се наблюдава равномерен или намаляващ растеж, но при нас се наблюдава възходяща тенденция“, каза Мойнихан.