При кой президент икономиката на САЩ беше по-добре?

Тръмп срещу Байдън, кой е по-добър за американския гражданин?

Публикувано от Божидар сеп 18, 2024 в Политика

Според последните данни пазарът на труда в САЩ се е представил значително по-добре по отношение на създаването на работни места по време на управлението на президента Джо Байдън в сравнение с това на Доналд Тръмп. Въпреки това Тръмп е имал предимство, когато е ставало въпрос за покупателната способност на американците.


Ръст на работните места при Байдън


Според анализ на „Форбс“ икономиката на САЩ е добавила много по-голям брой работни места под ръководството на Байдън, отколкото по време на президентството на Тръмп. От януари 2021 г. до средата на 2024 г. са създадени приблизително 16 млн. работни места извън селското стопанство. За разлика от това, по време на мандата на Тръмп САЩ отбелязаха нетна загуба на 2,7 млн. работни места, което до голяма степен се дължеше на икономическия шок от пандемията COVID-19.


По подобен начин при Байдън се наблюдава подобрение на равнището на безработица, което намалява с 2,1 процентни пункта - от 6,4% на 4,2%. За сравнение, при Тръмп се наблюдава увеличение на безработицата с 1,7 процентни пункта по време на мандата му, от 4,7% на 6,4%.


Въздействието на COVID-19


Важно е да се отбележи, че пандемията COVID-19 оказа сериозно въздействие върху икономическите резултати и на двамата президенти. Глобалната пандемия предизвика безпрецедентен скок на безработицата, която достигна връх от 14,8% през април 2020 г., след като между февруари и април същата година бяха закрити 22 милиона работни места. Тези данни оказаха силно влияние върху броя на работните места на Тръмп. От друга страна, Байдън се възползва от възстановяването, тъй като пазарът на труда постепенно се нормализира.


Въпреки влиянието на пандемията, през първите три години от президентството на Тръмп се наблюдава забележителен растеж на пазара на труда. От януари 2017 г. до февруари 2020 г. заетостта в неселскостопанския сектор се увеличи с около 7 млн. работни места, а равнището на безработица спадна от 4,7 % на 3,5 %, което е най-ниското му равнище от 1969 г. насам. До началото на 2023 г. равнището на безработица спадна още повече, достигайки 3,4 %.


Сравнение на ръста на заплатите и покупателната способност


Заплатите нарастват малко по-бързо при Байдън, като средното почасово заплащане се увеличава със 17% в сравнение с 15% при Тръмп. Въпреки това инфлацията изигра значителна роля и по време на двете председателства. Докато при Тръмп инфлацията се е повишила с 8% от януари 2017 г. до януари 2021 г., по време на мандата на Байдън, от януари 2021 г. до средата на 2024 г., тя е скочила с 19%. В резултат на това, въпреки ръста на заплатите при Байдън, американците се радваха на по-висока покупателна способност при Тръмп, като средната норма на спестяване по време на неговото президентство беше 8,7% в сравнение с 5,9% при Байдън, въз основа на данни от Бюрото за икономически анализи.


Най-същественото предимство на Тръмп се крие в по-голямата покупателна способност, която американците имаха по време на неговото управление. Социологическите проучвания показват, че само 19% от американците смятат, че са в по-добро финансово положение, откакто Байдън е встъпил в длъжност, в сравнение с 50%, които твърдят, че положението им се е влошило.


Ефектът от глобалната инфлация


Точно както Байдън наследи пазар на труда, който се бореше с пандемията, администрацията му се изправи пред предизвикателството да се справи с глобалната инфлация, която беше предизвикана от различни фактори, включително прекъсвания на веригата за доставки. Макар че администрацията на Байдън се бори с инфлацията, икономиката на САЩ се оказа устойчива и при двамата президенти, като от 2015 г. до 2023 г. нарасна с 50%.


Въпреки глобалните икономически предизвикателства равнището на безработица в САЩ остава по-ниско и при Тръмп, и при Байдън, отколкото по време на президентството на Барак Обама, с изключение на краткия скок през 2020 г., предизвикан от пандемия.


От юли 2024 г. обаче пазарът на труда в САЩ се намира в повратна точка, като безработицата се повишава до най-високото си ниво от октомври 2021 г., а месечният ръст на работните места достига второто си най-ниско ниво от 2020 г. насам.