Moody's понижава рейтинга на френския дълг на фона на политическата нестабилност
Нови политически промени във Франция разтърсват Европа
Неочаквано рейтинговата агенция Moody's понижи рейтинга на френския дълг рано в събота, след като президентът Еманюел Макрон назначи нов министър-председател с цел да възстанови стабилността на правителството, въвлечено в месеци на политически сътресения.
Агенцията понижи рейтинга на държавния дълг на Франция до Аа3, три степени под най-високия рейтинг, сигнализирайки за опасения относно фискалното здраве на страната. Това понижение вероятно ще доведе до увеличаване на разходите по заемите на Франция и отразява скептицизма относно това дали новата администрация може да се справи с влошаващото се финансово положение, което превърна Франция в една от най-уязвимите в икономическо отношение държави в Европа.
Президентът Макрон избра Франсоа Байру, опитен центристки политик, за свой четвърти министър-председател тази година. Байру заменя Мишел Барние, който беше отстранен по-рано през седмицата, след като крайно десни и леви депутати отхвърлиха неговото предложение за бюджет, насочено към строги икономии. Планът на Барние включваше 60 млрд. евро (63 млрд. долара) за съкращаване на разходите и повишаване на данъците с цел овладяване на публичните финанси.
Нарастващи предизвикателства пред новото ръководство
Сривът на френското правителство изостри икономическите предизвикателства, оставяйки страната без оперативен бюджет. Байру е изправен пред непосредствената задача да изготви временна мярка, която да предотврати спирането на работата на правителството преди края на годината. Освен това той трябва да подготви предложение за бюджет за 2025 г. и да се опита да получи одобрение от разделения парламент - нещо, което не се удаде на предшественика му.
Понижаването на рейтинга от Moody's последва подобни действия от страна на Standard & Poor's и Fitch Ratings, които подчертават опасенията относно кредитоспособността на Франция. Moody's изрази съмнение, че новото правителство ще намали ефективно фискалния дефицит в дългосрочен план, като предупреди за потенциална „отрицателна обратна връзка“, при която по-високите дефицити водят до увеличаване на дълга и разходите за финансиране.
Като ключов член на валутния съюз на еврото Франция е обременена от дългогодишни държавни разходи, особено по време на пандемията. Дефицитът й нарасна до 6,1% от БВП - два пъти повече от средното за еврозоната, докато държавният дълг надхвърля 3,2 трилиона евро, или 112% от БВП, което е далеч над ограниченията, определени от правилата на еврозоната.
Очаква се лихвените плащания по френския дълг да достигнат 60 млрд. евро тази година, което надхвърля военния бюджет на страната. Moody's предупреди, че нуждите от заеми ще продължат да нарастват. В петък доходността по 10-годишните облигации на Франция се повиши до втората най-висока в еврозоната след тази на Италия.
Политическият блокаж усложнява реформите
Усилията за провеждане на фискални реформи срещат значителни пречки поради фрагментирания парламент. Предсрочните избори по-рано тази година, които имаха за цел да ограничат възхода на крайната десница, доведоха до дълбоко разделение в законодателния орган. Липсата на консенсус засили политическата нестабилност и възпрепятства напредъка по неотложните финансови въпроси.
Байру призна сериозността на ситуацията по време на назначението си в петък, заявявайки: „Дефицитът и дългът не са само финансови предизвикателства, те представляват морален проблем.“
Въпреки че Moody's промени перспективата за дълга на Франция от негативна на стабилна, тя предупреди, че продължаващата политическа безизходица може да доведе до по-нататъшно понижаване на рейтинга, ако безизходицата продължи.
Финансовите затруднения и политическата нестабилност на Франция подчертават по-дълбоките системни проблеми в еврозоната. Като една от основните икономики, предизвикателствата в страната могат да имат отражение върху цяла Европа. Засега всички погледи са насочени към Байру и неговата способност да се ориентира в нестабилния политически пейзаж и да проведе реформи за стабилизиране на икономиката.