Китайското правителство прави всичко възможно, за да спре имотната криза
Китай увеличава значително фискалните си разходи
Публикувано от Божидар Балевски сеп 26, 2024 в Политика
Най-високопоставените политици в Китай засилват усилията си за възобновяване на икономическия растеж, като обещават увеличаване на фискалните разходи и подновяване на вниманието към стабилизирането на изпитващия затруднения пазар на недвижими имоти. Това е значителен тласък в борбата със забавянето на втората по големина икономика в света.
Според официалната информационна агенция Синхуа на неотдавнашното заседание на Политбюро, ръководено от президента Си Дзинпин, ръководството на Китай е поело ангажимент да работи за постигане на годишните икономически цели на страната. Ключово обещание от срещата беше да се спре спадът на пазара на недвижими имоти - спешна стъпка след резкия спад на цените на новите жилища през август, който е най-бързият спад от 2014 г. насам.
Съобщението на Политбюро включваше планове за ограничаване на новите жилищни проекти, за да се реши проблемът със свръхпредлагането на жилищни имоти. Макар че конкретните подробности за фискалните разходи остават неясни, тези мерки са част от по-широки усилия за стабилизиране на икономиката.
Китай прави всичко възможно, за да спре имотната криза
В отклонение от обичайно общите си изявления Политбюро изрично подчерта „решителното“ прилагане на намаляването на лихвените проценти, давайки ясен сигнал към пазарите. Този ход идва малко след като централната банка въведе мощни стимули, които доведоха до значителен подем на фондовите пазари, като китайският бенчмарк индекс CSI 300 нарасна с 4,2% и заличи загубите за годината. Освен това индексът на строителните предприемачи, проследяван от Блумбърг, скочи с близо 16%.
Доходността по 10-годишните китайски облигации се повиши до 2,06%, а юанът леко се укрепи спрямо долара на наземния пазар.
Tези действия показват безпрецедентно чувство за спешност от страна на китайските политици. Комбинацията от мерки, включваща усилия за укрепване на сектора на недвижимите имоти, подкрепа на фондовия пазар и стабилизиране на заетостта, подчертава решимостта им да предотвратят по-нататъшен икономически спад.
Този месец фокусът върху икономиката е забележителен, тъй като подобни дискусии обикновено са запазени за заседанията на Политбюро през април, юли и декември. Насрочването отразява необходимостта ръководството да се справи с нарастващите икономически опасения, особено след като растежът на Китай достигна най-бавния си темп от пет тримесечия насам.
Лидерите призоваха за предпазливост при управлението на настоящата икономическа ситуация, като същевременно признаха необходимостта от промяна в стратегията. Те призоваха длъжностните лица „да се изправят пред трудностите, да укрепят доверието и да повишат чувството си за отговорност и спешност при решаването на икономическите въпроси“.
Допълнителни стимули от страна на Китай
Китай също така настоява за по-бързи продажби на местни облигации, за да стимулира растежа, като през септември емисията на специални облигации достигна най-високото си ниво от юни 2022 г. насам.
Икономистите разглеждат този кръг от стимули като значителен завой от предишните, по-постепенни интервенции. Брус Панг, главен икономист за Голям Китай в Jones Lang LaSalle Inc. заяви, че ако има значителна фискална подкрепа и увеличени държавни разходи, това може да помогне за възстановяване на доверието на бизнеса и да стимулира икономическата активност.
В допълнение към икономическите стимули Политбюро изрази загриженост за безработицата и обеща да предостави повече помощи на групите с по-ниски доходи. Правителството вече обяви планове за еднократно раздаване на парични помощи на хора в затруднено финансово положение, наред с допълнителни помощи за безработни.
Политбюро също така подчерта значението на ефективното използване на свръх дългосрочните специални държавни облигации и местните специални облигации за стимулиране на инвестициите. Местните правителства вече увеличиха емитирането на облигации от август насам, след като първоначално се въздържаха поради опасения за рисковете, свързани с дълга, и липсата на жизнеспособни инвестиционни проекти.
Според Динг Шуанг, главен икономист за Голям Китай и Северна Азия в Standard Chartered Plc. едно от възможните решения е местните власти да използват средствата от продажбата на специални облигации за закупуване на непродадени жилища - ход, който би могъл допълнително да подкрепи пазара на имоти.
Въпреки тези засилени усилия, все още има значителни предизвикателства. Кризата с недвижимите имоти в Китай, която е довела до загуба на богатство на домакинствата на стойност около 18 трилиона долара, продължава да тежи на потребителските разходи и вкара страната в най-дългия дефлационен период от 1999 г. насам. Освен това търговското напрежение със САЩ и Европа заради твърденията за китайски свръхкапацитет помрачава перспективите пред производствения сектор, който остава рядко срещан светъл лъч.
Макар че неотдавнашните мерки за стимулиране на икономиката намалиха опасенията, че Китай няма да успее да постигне целевия си растеж от 5% за годината, много икономисти, включително тези от Goldman Sachs, преди това понижиха прогнозите си за БВП, след като слабите данни през август показаха широкообхватен спад в производството, потреблението и инвестициите.
Икономисти от HSBC, сред които Дзин Лиу, отбелязаха, че скоростта и мащабът на политическите действия са надминали очакванията. Те подчертаха, че тенденцията се е обърнала и вероятно предстоят по-активни икономически инициативи.