Китай жертва юана, за да се спаси от митата
Китайското правителство ще бори митата с още стимули
Публикувано от Любомир Стойчевски ное 12, 2024 в Политика
Според анализатори се очаква Китай да приложи засилени мерки за стимулиране, да подкрепи производствения си сектор и да позволи обезценяване на юана, за да смекчи икономическите последици от втория мандат на Доналд Тръмп като президент на САЩ.
Според проучване сред 19 икономисти тези стратегии биха могли да намалят прогнозираното икономическо въздействие на президентството на Тръмп, ограничавайки годишните загуби на БВП до по-малко от 1 процентен пункт през следващите четири години. Докато повечето експерти очакват минимални щети, трима прогнозират спад на БВП от 1 до 2 процентни пункта, а един - незначителни ефекти.
„Растежът на Китай ще се забави при втора администрация на Тръмп, но бюджетните и паричните стимули частично ще смекчат удара“, казва Денис Шен, главен икономист за Китай в Scope Ratings.
Заплахата на Тръмп да наложи 60% мита върху китайски стоки може сериозно да наруши американско-китайската търговия, която е основен двигател на китайския експортен сектор. Такива мита биха изострили предизвикателствата, пред които Китай вече е изправен, включително продължителния спад на пазара на недвижими имоти и затвърдилия се дефлационен натиск.
Очаквани мерки за стимулиране, които да компенсират търговските последици
Потенциалът за засилване на търговската война породи очаквания, че Пекин ще предприеме агресивни мерки за стимулиране, за да компенсира намаления износ чрез засилване на вътрешното търсене. Въпреки че неотдавнашният фискален пакет не задоволи пазарите, финансовият министър Лан Фоан намекна за по-решителни инициативи през следващата година.
Анкетираните в преобладаващата си част очакват Китай да увеличи бюджетния си дефицит, което го прави най-вероятната реакция на политиката. Други очаквани мерки включват облекчаване на паричната политика, подкрепа за жилищния пазар и увеличаване на инвестициите в модерното производство. Малко икономисти смятат, че Пекин ще прибегне до директни парични помощи.
Обезценяването на юана като инструмент за търговия
Повече от половината от анкетираните очакват по-слабият юан да повиши конкурентоспособността на китайския износ, като частично смекчи ефекта от американските мита. Оценките за стойността на юана през 2025 г. варират от 7,3 до 8 за долар в зависимост от мащаба на американските налози.
„Степента на обезценяване на юана зависи от размера на тарифите“, каза Женнан Ли от Banque Pictet & Cie SA. Той прогнозира, че офшорният юан може да се понижи до 7,5 за долар при 20% тарифи и до 7,7 при 60% увеличение на тарифите.
Някои експерти обаче, включително Реймънд Йънг от ANZ Bank, предупреждават, че Китай може да се стреми да стабилизира валутата си, за да предотврати изтичането на капитали и да запази доверието на инвеститорите. Рязкото обезценяване на юана може да ускори изтичането на капитали и да обезкуражи преките чуждестранни инвестиции, които вече са на път да отчетат първия си годишен нетен отлив поне от 1990 г. насам.
Ответни цели: Селското стопанство на САЩ е на прицел
Ако Тръмп продължи с допълнителните мита, Китай вероятно ще отговори с налози върху селскостопанските продукти на САЩ, според мнозинството от анкетираните икономисти. Очаква се соята, говеждото месо и царевицата да бъдат основните мишени, наред с потенциалните ограничения върху износа на редки метали и батерии за електрически превозни средства.
Кой селскостопански продукт ще удари Китай
Източник: Bloomberg
Насочването към селскостопанските стоки на САЩ ще засегне индустриите в Средния Запад и Юга, ключови региони от политическата база на Тръмп, като ще повтори тактиката, която Китай използва по време на първия му мандат.
Диверсификация и търговски рискове
В отговор на търговското напрежение Китай може да потърси по-задълбочени връзки с други партньори, като например държавите от Югоизточна Азия и Европейския съюз. Очаква се също така китайските производители да разширят производството си в чужбина, за да заобиколят американските мита и да намалят търговската уязвимост.
Тези стратегии обаче крият рискове. Увеличеният китайски износ за други държави може да провокира ответни мерки от страна на тези държави, което потенциално може да разпали по-широк търговски конфликт на няколко фронта.
„Това може да доведе до ответни действия от страна на търговските партньори, които се стремят да защитят националните си индустрии“, предупреди Джулиан Еванс-Причард, ръководител на отдела за икономика на Китай в Capital Economics.
Докато Пекин се справя с тези предизвикателства, способността му да поддържа икономическа стабилност, като същевременно се справя с ескалиращото търговско напрежение, ще бъде внимателно наблюдавана от световните пазари.