Какво намекна председателя на федералния резерв вчера
Вижте какво каза Джером Пауъл вчера на срещата на федералния резерв
Публикувано от Божидар Балевски юли 10, 2024 в Политика
Във вторник председателят на Федералния резерв Джером Пауъл изрази загриженост относно потенциалните рискове от поддържането на високи лихвени проценти за продължителен период от време, като предположи, че подобна позиция може да попречи на икономическия растеж.
В навечерието на двудневните си показания пред Капитолия Пауъл подчерта, че въпреки известно охлаждане напоследък икономиката и пазарът на труда остават стабилни. Той призна намаляването на инфлацията и потвърди ангажимента на Фед за постигане на целевата си инфлация от 2%.
"Като се има предвид напредъкът в намаляването на инфлацията и охлаждането на пазара на труда през последните две години, трябва да признаем, че повишената инфлация не е единственото ни предизвикателство", заяви Пауъл в подготвените си бележки. "Забавянето или недостатъчното намаляване на ограниченията в политиката може неоправдано да навреди на икономическата активност и заетостта."
Това изказване идва в момент, когато Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC) наближава една година от последното повишаване на основния лихвен процент. Понастоящем овърнайт лихвеният процент по кредитите на Фед е на равнище 5,25%-5,50% - най-високото от 23 години насам, след 11 последователни увеличения, след като инфлацията достигна най-високото си равнище от началото на 80-те години на ХХ в.
Пазарните очаквания сочат, че ФЕД може да започне да намалява лихвените проценти през септември, като до края на годината е възможно още едно намаление. На заседанието си през юни обаче членовете на FOMC посочиха само едно намаление.
Признаци за намаляване на инфлацията
Пауъл и други служители на Фед наскоро отбелязаха окуражаващи признаци в данните за инфлацията след неочаквания скок в началото на годината. Предпочитаният от ФЕД измерител - ценовият индекс на разходите за лично потребление - бе на равнище 2,6% през май, което е спад спрямо над 7% през юни 2022 г.
"Последните месечни показания показват скромен напредък към нашата цел за инфлация от 2%", отбеляза Пауъл. "Последователните добри данни биха засилили увереността ни, че инфлацията се движи устойчиво към 2%".
Тези коментари са част от полугодишните актуализации на паричната политика на Пауъл пред Конгреса. След подготвените си бележки Пауъл ще бъде изправен пред въпроси от Банковата комисия на Сената във вторник и от Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите в сряда.
На предишните сесии Пауъл избягваше да прави важни политически изявления и се ориентираше в политически натоварените въпроси на членовете на комисиите. Тази година се очаква въпросите да бъдат особено интензивни в условията на променлива президентска кампания.
Няколко членове на комисията от Демократическата партия, включително сенатор Шерод Браун (окръг Охайо), призоваха Пауъл да обмисли скорошно понижаване на лихвените проценти. Браун изрази опасения, че отлагането на намаляването на лихвите може да обърне напредъка в създаването на работни места, като призова за незабавни действия, ако безработицата се повиши.
"Притеснявам се, че твърде дългото изчакване с понижаването на лихвите може да отмени напредъка, който сме постигнали в създаването на добре платени работни места", каза Браун на Пауъл. "Ако безработицата има тенденция към нарастване, трябва да действате незабавно, за да защитите американските работни места. Работниците могат да загубят твърде много, ако Фед превиши целта си за инфлация и предизвика ненужна рецесия."
Пауъл потвърди неполитическата позиция на Фед и значението на оперативната му независимост за ефективното изпълнение на задълженията му.
Икономически прогнози
Забележките на Пауъл засегнаха и по-широките икономически перспективи. Неотдавнашните данни показаха леко увеличение на равнището на безработица и забавяне на растежа на БВП. Както производственият сектор, така и секторът на услугите отчетоха свиване през юни.
Въпреки тези показатели Пауъл подчерта, че икономиката на САЩ продължава да нараства със стабилни темпове. "Частното вътрешно търсене остава стабилно, с по-бавно, но все още стабилно нарастване на потребителските разходи", отбеляза той.
Докато Пауъл се обръща към законодателите, неговият балансиран подход има за цел да увери както обществеността, така и пазарите в ангажимента на Фед да се ориентира в сложния икономически пейзаж, като същевременно управлява инфлацията и насърчава устойчивия растеж.