Германия се предава, когато Европа има най-голяма нужда от нея
Износът и енергията са основните проблеми за най-важната държава в Европа
Германия се намира на критичен кръстопът. Докато бизнес лидерите и гражданите усещат спешността, политическите решения остават непостижими, тласкайки най-голямата икономика в Европа към потенциално необратим спад.
След пет години на застой германската икономика вече е с 5 % по-малка, отколкото би била, ако тенденциите на растеж преди пандемията се бяха запазили. От Bloomberg Economics предупреждават, че голяма част от тези загубени позиции може да се окажат невъзстановими поради структурни промени като края на евтината руска енергия и нарастващата доминация на китайските автомобилни производители над гигантите в индустрията Volkswagen и Mercedes-Benz. Тази ерозия на конкурентоспособността е довела до това, че германските домакинства са обеднели с около 2500 евро годишно.
Икономическите предизвикателства пред Германия не са само временни затруднения. Загубата на енергоемко производство и отслабващият износ отразяват по-дълбоки проблеми, като компаниите намаляват вътрешните си инвестиции, а социалното напрежение се увеличава. Тази динамика рискува да създаде порочен кръг, който да отблъсне така необходимите чуждестранни таланти и да дестабилизира допълнително страната.
Ейми Уеб, главен изпълнителен директор на Института „Бъдещето днес“, описа ситуацията като „бавен, продължителен упадък“, който застрашава не само Германия, но и Европа като цяло. „Малко по малко животът става все по-труден за всички“, предупреди тя.
Политическата парализа задълбочава проблема
Очаква се канцлерът Олаф Шолц да загуби вота на доверие, което ще проправи пътя към предсрочни избори на 23 февруари. Въпреки това фрагментираният политически пейзаж не дава големи надежди за решителна нова посока. Фридрих Мерц, водещият кандидат от Християндемократическия съюз (ХДС), обеща ниски данъци и намаляване на регулациите, но е малко вероятно да продължи радикалните реформи, необходими за съживяване на германската икономика.
В същото време социалдемократите на Шолц (SPD) се застъпват за разхлабване на ограниченията върху заемите, за да финансират защитата на работните места и енергийните субсидии, но изостават значително в проучванията. Крайнодесните партии, сред които крайнодясната Алтернатива за Германия (AfD) и новосформираният ляв Алианс Сахра Вагенкнехт (BSW), набират сила, което допълнително усложнява пътя към стабилността.
Годините на недостатъчни инвестиции, изострени от политиките на строги икономии на Ангела Меркел, направиха Германия уязвима. Спорната „дългова спирачка“, въведена по време на мандата на Меркел, ограничи публичните разходи в критични области като отбраната, транспорта и образованието. Прекалената зависимост от евтината руска енергия задълбочи проблема, като остави страната уязвима при ескалация на геополитическото напрежение.
Понастоящем Германия инвестира в инфраструктура и обществени блага по-малко от повечето развити икономики, а потенциалът ѝ за растеж се е свил до едва 0,4%, според Съвета на икономическите експерти.
Призиви за реформа
Икономисти и бизнес лидери настояват за смели реформи за модернизиране на инфраструктурата, рационализиране на бюрокрацията и насърчаване на иновациите. Вероника Грим, икономически съветник на правителството, призова за мащабна програма за реформи, подобна на програмата от началото на 2000 г. „Програма 2010“, която стимулира промените на пазара на труда и дългосрочния растеж. Подобни инициативи обаче срещат съпротива в поляризирания политически климат в Германия.
Увеличаването на публичните инвестиции, оценявано на 160 млрд. евро годишно, би могло да помогне за обръщане на спада, но политическата безизходица прави това малко вероятно. Междувременно частният сектор продължава да се колебае, като инвестициите в машиностроене все още са с 9% под нивата отпреди пандемията.
Въпреки предизвикателствата, Германия запазва някои силни страни. Нейните нива на дълг са най-ниските сред страните от Г-7, което дава възможност за фискални маневри при наличие на политическа воля. Освен това в страната се намират почти половината от „скритите шампиони“ в света - малки, специализирани компании, които доминират на световните пазари в нишови области.
Въпреки това, дори тези водещи компании са изправени пред нарастващ натиск за иновации. Без значителни инвестиции в бъдещи технологии и отрасли Германия рискува да загуби конкурентното си предимство.
Пътят напред
Индустриалните основи на Германия бързо се променят. Големи компании като VW и Thyssenkrupp намаляват броя на служителите си, а само автомобилният сектор се очаква да загуби 40 % от стойността си през следващото десетилетие. Съкращенията във водещите фирми в страната вече надхвърлиха 60 000 през тази година, което подчертава спешната необходимост от действия.
Мигел Лопес, главен изпълнителен директор на Thyssenkrupp, подчерта сериозността на ситуацията: „Стабилността на икономическата система на Германия, каквато я познаваме от десетилетия, се разпада. Няма никакво съмнение, че е необходимо да се действа сега.“
Макар че предизвикателствата пред Германия са обезсърчителни, решителното лидерство и ангажиментът за реформи все още могат да обърнат упадъка. Без такива действия най-голямата икономика в Европа рискува да се превърне в поучителна история за нереализиран потенциал, която да повлече със себе си континента.