Акциите падат заради евентуалните мита на Тръмп
Как ще се отрази това на Китай
Публикувано от Любомир Стойчевски ное 12, 2024 в Политика
Азиатските акции се понижиха заедно с европейските и американските фючърси на акции, тъй като инвеститорите оценяваха последиците от предложените политики на новоизбрания президент Доналд Тръмп и назначенията му в кабинета.
Спад в акциите
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи за трета поредна сесия, притиснат от повишаващата се доходност на държавните ценни книжа, тъй като нараснаха опасенията, че програмата на Тръмп, включително намаляването на данъците, може да доведе до повишаване на инфлацията. Загубите бяха най-силно изразени в Хонконг след съобщения, според които Тръмп може да назначи двама изявени критици на Китай на ключови позиции в администрацията си.
Ценово представяне на индекса MSCI Emerging Markets Currency
Източник: MSCI, Bloomberg
Макар че така наречената „търговия на Тръмп“ в исторически план стимулира долара и американските акции, анализаторите прогнозират, че политиките му могат да окажат негативно въздействие върху други световни пазари. Предложените от Тръмп повишения на митата в частност представляват риск за зависимите от износа икономики, особено за Китай.
„Съществува несигурност около допълнителните тарифи на Тръмп, дефицита и възходящия натиск върху долара, който може да забави усилията на Федералния резерв за облекчаване“, заяви Филип Уул, ръководител на отдела за управление на портфейли в Rayliant Global Advisors. „Тези опасения натежават върху настроенията на инвеститорите, особено в Азия.“
Облигациите повишават доходността си
Доходността на 10-годишните съкровищни облигации се повиши с цели три базисни пункта до 4,34%, тъй като търговията с държавни облигации на САЩ бе възобновена след почивния понеделник.
Доходност по 10-годишните американски държавни облигации
Източник: Bloomberg
Индексът Bloomberg Dollar Spot Index нарасна с 0,2%, удължавайки покачването си до едногодишен връх. Цените на петрола се понижиха след най-резкия си спад от две седмици насам.
Индексът Hang Seng в Хонконг спадна с цели 3,3%. Съобщенията сочат, че за държавен секретар се разглежда кандидатурата на сенатор Марко Рубио, известен с критичната си позиция по отношение на икономическата мощ на Китай. Освен това се съобщава, че представителят Майк Уолц, който е определил Китай като най-голямата заплаха за интересите на САЩ, е фаворит за съветник по националната сигурност.
„Потенциалните назначения на Тръмп на китайски ястреби като Рубио и Уолц потискат настроенията на хонконгския пазар“, заяви Хомин Лий, старши макростратег в Lombard Odier. „Това увеличава вероятността Тръмп да изпълни обещанието си от предизборната кампания за налагане на наказателни мита върху китайския износ.“
Китайските проблеми
Китайският индекс CSI 300 за кратко се повиши благодарение на новината, че властите планират да намалят данъците върху покупките на жилища, за да стимулират изпитващия затруднения жилищен пазар, но по-късно се обърна в негативна посока. Измерителят на Bloomberg Intelligence на акциите на предприемачите се повиши с цели 0,3%, преди да се откаже от печалбите.
„Тези мерки не са достатъчни, за да стимулират възстановяването на жилищния сектор“, каза Сат Духра, мениджър на фонд в Janus Henderson Investors. „Липсата на търсене и дефлационният натиск затрудняват възстановяването на доверието в сектора.“
Очаква се предстоящите отчети за приходите на Tencent Holdings Ltd. и Alibaba Group Holding Ltd. да дадат представа за това как тези компании се справят с намаляването на разходите и рационализирането на дейността си в очакване на по-широки икономически стимули от страна на Пекин.
В САЩ индексът S&P 500 се повиши с 0,1 % в понеделник, приближавайки се до границата от 6000 пункта и поставяйки 51-ия си рекорд за тази година, докато Dow Jones Industrial Average се повиши с 0,7 %.
Сега всички погледи са насочени към данните за инфлацията в САЩ, които ще бъдат публикувани в сряда. Анализаторите очакват основният индекс на потребителските цени, изключващ храните и енергията, да достигне темпа от септември както на месечна, така и на годишна база.
Според JPMorgan Chase & Co. акциите в САЩ могат да се представят по-добре през тази година в сравнение с ралито след изборите през 2016 г.
„Очаквам по-силна възвръщаемост за 2024 г. в сравнение с 2016 г.“, пише Андрю Тайлър, ръководител на отдела за пазарна информация в САЩ в банката. „S&P 500 се възползва от по-слабия растеж в други големи икономики, включително Китай, Обединеното кралство, ЕС, Канада и Мексико“.