Тръмп ще обяви извънредно положение в областта на енергетиката и ще активира нови правомощия
Какви са инициативите, които се очаква да променят енергийния пейзаж на САЩ
Според запознати източници новоизбраният президент Доналд Тръмп ще обяви извънредно положение в областта на енергетиката веднага след встъпването си в длъжност, като целта му е да подкрепи вътрешното производство на енергия и да отмени политиките, насочени към климата, въведени от президента Джо Байдън.
Декларацията е част от поредица мерки, които Тръмп планира да приложи още в първия ден от встъпването си в длъжност, изпълнявайки предизборните си обещания за повишаване на производството на енергия. Тези действия ще включват даване на възможност за разширено разработване на нефт и газ на федерални земи и отмяна на ключови екологични разпоредби от времето на Байдън, заявиха източниците, пожелали анонимност поради чувствителния характер на информацията.
Въпреки че много от тези инициативи ще инициират продължителни регулаторни процеси, техният обхват ще засегне целия енергиен сектор на САЩ - от проучването на нефт до автомобилната индустрия. Този подход отразява ангажимента на Тръмп да насочи федералните политики към подкрепа на производството на изкопаеми горива, което рязко се разминава с акцента на Байдън върху ограничаването на въглеродните емисии.
Все още не е ясно как ще се прилага декларацията за извънредно положение в областта на енергетиката. В миналото подобни правомощия са позволявали на президентите да регулират транспорта на суров петрол и да влияят върху производството и разпределението на електроенергия.
По време на предизборната кампания
По време на предизборната си кампания Тръмп многократно подчертаваше необходимостта от извънредна ситуация в областта на енергетиката, за да се увеличи производството и да се отговори на нарастващите енергийни нужди, породени от напредъка в областта на изкуствения интелект (ИИ). В речта си в Capital One Arena в неделя той повтори тези планове, заявявайки: „Ще използваме извънредни правомощия, за да позволим на предприемачите и държавите да изградят огромни заводи - заводи за изкуствен интелект. Нуждаем се от два пъти повече енергия от тази, с която разполагаме в момента, а в крайна сметка и от още повече“.
Според Центъра за правосъдие „Бренан“ при извънредно положение в страната президентът има достъп до около 150 специални правомощия, предназначени за кризи като природни бедствия и терористични заплахи. Предишните опити на Тръмп да използва подобни правомощия по време на първия си мандат обаче - като например използването на извънредни разпоредби във Федералния закон за енергията, за да забави затварянето на изпитващите затруднения въглищни и ядрени централи - в крайна сметка бяха неуспешни.
Промяна в подхода на Вашингтон
Този ход сигнализира за рязка промяна в приоритетите на природозащитниците, които отдавна настояват Байдън да обяви извънредна ситуация в областта на климата, за да ограничи износа на петрол и да ограничи местното производство на суров петрол. Декларацията на Тръмп би могла също така да съживи извънредните правомощия, очертани в законодателството от епохата на Студената война, като например Закона за отбранителното производство, който Байдън преди използваше за насърчаване на местното производство на технологии за възобновяема енергия като слънчеви панели и термопомпи.
Експертите спекулират, че Тръмп може да се позове на „извънредна ситуация, свързана със сигурността на мрежата“, съгласно закона за транспорта от 2015 г. Марк П. Невит, юрист от университета „Емъри“, отбеляза, че липсата на ясна конгресна дефиниция на „извънредна ситуация“ дава на президентите значителна свобода на действие при изготвянето на подобни декларации.
Политически обрати на хоризонта
Очаква се Тръмп също така да промени политиката на Байдън по отношение на износа на втечнен природен газ (LNG), като отмени настоящия мораториум върху новите лицензи за износ. Това съответства на по-широкото му обещание да премахне федералните стимули на Байдън за електрически превозни средства (ЕПС) и да отмени строгите стандарти за замърсяване и икономия на гориво.
Друг приоритет на бъдещия президент е да отмени решението на Байдън да ограничи лизинга на около 625 млн. акра американски води за добив на нефт и газ. Макар че това ограничение вече е изправено пред правни предизвикателства от щати като Аляска, Алабама и Луизиана, отмяната на Тръмп може да се сблъска с подобен контрол във федералните съдилища. Предишният опит на Тръмп да отмени защитата на арктическите води от ерата на Обама беше отхвърлен от окръжен съд в Аляска.