; ;
Икономиката на еврозоната на косъм от рецесия

Икономиката на еврозоната на косъм от рецесия

Еврозоната успя да избегне прогнозираната рецесия на фона на предстоящите данни за моментната инфлация.

Публикувано от Божидар яну 30, 2024 в Макроикономика

В сложната икономическа картина на еврозоната наскоро публикуваните от статистическата агенция на Европейския съюз експресни данни предизвикаха както облекчение, така и безпокойство. През четвъртото тримесечие на 2023 година се наблюдава стабилизация, като едва се избягва прогнозираната рецесия, но нюансираният сценарий разкрива предизвикателства и различия в рамките на блока.


Еврозоната успя да избегне рецесия, която се очертаваше след свиването на БВП с 0,1% през третото тримесечие. Сезонно изгладените данни за БВП през четвъртото тримесечие останаха непроменени в сравнение с предходното тримесечие, като в сравнение с предходната година се наблюдаваше скромно нарастване от 0,1%. Предварителната оценка предвиждаше растеж от 0,5% за цялата 2023 година.


Разнопосочни пътища на икономиките от еврозоната


Германия, икономическият двигател на Еврозоната, се сблъска с насрещни ветрове, отчитайки спад от 0,3% през последното тримесечие на 2023 година. Макар че това може да подсказва тревожна тенденция, заслужава да се отбележи, че Германия едва избегна техническа рецесия благодарение на преразглеждането в посока нагоре на резултатите за третото тримесечие, когато икономиката беше в застой. Предизвикателствата пред Германия се дължат на слабото глобално търсене на стоки и на въздействието на по-високите цени на енергията върху нейната тежка промишленост.


За разлика от тях Франция демонстрира стабилност през четвъртото тримесечие, а Испания надхвърли очакванията, като разшири икономиката си с 0,6%. Различията между икономиките в еврозоната стават очевидни, като южноевропейските страни са водещи по отношение на растежа, докато Германия се бори с външния икономически натиск.


Фактори, определящи слабостта и растежа


Берт Колийн, старши икономист в ING, отбелязва, че Еврозоната преживява "фаза на продължителна слабост", движена основно от Германия. Борбите на германската икономика се дължат на слабото глобално търсене на стоки и на неблагоприятните последици от по-високите цени на енергията за тежката промишленост. От друга страна, южноевропейските икономики се очертават като лидери по отношение на растежа.


Забележително е нарастващото разминаване между Еврозоната и САЩ. Като фактори, допринасящи за тази тенденция, анализаторите посочват по-значителен спад на коригираните спрямо инфлацията заплати, влиянието на цените на енергията върху промишлеността и по-ниските нива на фискална подкрепа.


Валутна динамика и глобални сравнения


След публикуването на данните във вторник еврото претърпя незначителни загуби спрямо щатския долар и скромни печалби спрямо британската лира. Тези валутни движения отразяват нюансираните икономически условия в еврозоната в сравнение с добрите резултати на американската икономика, която надхвърли очакванията, разширявайки се с 3,3% през четвъртото тримесечие на годината.


Тъй като Еврозоната се бори с икономическите предизвикателства, контрастът със САЩ и предстоящите данни за Великобритания през февруари подчертават сложното глобално икономическо взаимодействие.


Ролята на Европейската централна банка


Европейската централна банка (ЕЦБ) играе ключова роля в оформянето на икономиката на еврозоната. През последната година и половина ЕЦБ повиши лихвените проценти до рекордно високи стойности, създавайки по-строги финансови условия. Този ход имаше за цел да охлади инфлацията, която достигна своя връх от 10,6% през октомври 2022 година, но през декември отстъпи до 2,9%.


Въздействието на мерките на ЕЦБ върху инфлацията и финансовите условия остава важен аспект за наблюдение, особено в контекста на по-широките икономически предизвикателства, пред които е изправена еврозоната.


С поглед към бъдещето - инфлация и несигурност


Макар че Еврозоната успя да избегне прогнозираната рецесия, предизвикателствата продължават. Предстоящите данни за инфлацията в еврозоната, насрочени за четвъртък, ще дадат представа за динамиката на цените в региона. Навигирайки през несигурността, Еврозоната трябва да се справи с икономическите различия, глобалните икономически сили и вътрешните фактори, определящи траекторията на отделните икономики в блока.


В заключение, икономическата обстановка на еврозоната се характеризира с деликатен баланс между стабилизация и предизвикателства. Тъй като блокът се опитва да се ориентира в тези сложни ситуации, за бизнеса, инвеститорите и политиците става наложително да направят нюансиран анализ, за да вземат информирани решения в постоянно променящата се икономическа среда.