Фондовата борса е мостът между компаниите, които търсят капитал, за да стимулират своето развитие и инвеститорите, които търсят доходност на своите средства. Тя взима централно място в съвременната финансова система и оказва влияние върху пенсионни фондове, портфейли на големи и дребни инвеститори и дори на цените на продукти в магазина.
Разбирането на това какво представлява фондовата борса и как можем ние да вземем участие в нея е една от първите стъпки за стартиране на нашия инвестиционен път.
Ще научите в детайли какво е фондовата борса, как се е създала и развила през годините и какви основни функции изпълнява. Ще погледнете на нея и през призмата на инвеститора, за да разберете как всеки може да търгува ценни книжа, какви възможности се откриват пред инвеститора и с какви рискове трябва да се съобразява.
Фондовата борса е организиран и регулиран финансов пазар, който среща продавачи и купувачи на ценни книжа. Тя изпълнява ролята на посредник, като улеснява размяната на капитал и собственост между различните участници.
На фондовата борса могат да се търгуват различни финансови инструменти като:
Акции - дялове от бизнеси. Купувайки акции на дадена компания, вие ставате неин частичен собственик
Облигации - дългови ценни книжа. Купувайки облигации, вие давате заем на издателят на облигацията, а той се задължава да ви го върне с определена лихва.
Борсово търгувани фондове (ETF) - инвестиционни фондове, които проследяват представянето на определен индекс, в повечето случаи обединяващ няколко компании със сходна характеристика (например най-големите 500 компании в САЩ или компании от миннодобивния сектор).
Фючърси и опции - деривати, които дават право на покупка или продажба на актив на конкретна договорена цена в даден бъдещ момент.
Валутни двойки - позволяват търговия с различни валути.
Фондовите борси са регулирани от определени правила, описани в съответните нормативни разпоредби на държавата, на чиято територия оперират. В днешно време огромен процент от търговията на тях се осъществява по електронен път.
Икономическото развитие на света е в следствие на редица иновации, една от които е именно появата на фондовите борси. Те са се доказали като изключително ефективен метод за разпределение на капитал. Големите компании имат метод за набиране на финансиране, с което стимулират своя растеж и допринасят за развитието на икономиката. Инвеститорите пък имат възможност да получат по-висока възвръщаемост на средствата си.
Началото на фондовите борси е в Европа по време на Средновековието. За първа официална фондова борса в света се счита тази в Амстердам, Нидерландия, учредена през 1602 година.
Първата компания, която емитира акции за продажба е Нидерландската Източноиндийска компания, като търговията с тези акции става именно на Амстердамската борса.
В последствие се създават и други борси по света, като Нюйорската фондова борса (NYSE) през 1792 година и Лондонската фондова борса (LSE), установена през 1801 г. Градовете Лондон и Ню Йорк постепенно се превръщат във водещи финансови центрове, съответно на Европа и на САЩ.
Ключов момент в развитието на борсите идва след Голямата депресия от 1929 година, която започва с колосален спад на акциите на Нюйоркската фондова борса. Драматичните събития водят до създаването на по-строги регулации от страна на държавата и създаването на надзорни органи като Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) в САЩ.
Развитието на технологиите променя фондовите борси и спомага за тяхното израстване. Първо телеграфът улеснява комуникацията и разширява достъпа до пазарите. Впоследствие електронните системи изместват ръчните покупко-продажби. С развитието на интернет фондовите борси се отварят за масовите инвеститори, които вече могат да търгуват директно чрез онлайн платформи, без посредници.
Фондовата борса изпълнява две основни функции, чрез които реализира своята полезност за продавачи и купувачи - осигуряване на капиталово набиране и на пазарна ликвидност.
Капиталово набиране
Водеща цел на фондовата борса е да предоставя възможност за набиране на капитал. Компаниите, които търсят финансиране, могат да използват фондовата борса като алтернатива на банковото кредитиране.
Чрез първично публично предлагане (IPO) те емитират акции – дялове от своята собственост, които предлагат на инвеститорите. Средствата, събрани от продажбата на тези акции, постъпват директно в сметките на компанията.
С получения капитал компанията може да инвестира в растеж, иновации или изплащане на задължения. В същото време инвеститорите получават възможност да придобият част от бизнес, който смятат за перспективен.
Тяхната печалба може да дойде под формата на дивиденти – регулярни плащания от печалбата на компанията, или чрез капиталови печалби – ако цената на акциите се повиши и те ги продадат на по-висока цена.
Пазарна ликвидност
Осигуряването на пазарна ликвидност е втората основна функция на фондовата борса. Наличието на ликвидност е възможността на инвеститорите бързо да купуват и продават съответния финансов инструмент и без да се налага да правят отстъпка в цената.
Това е възможно при условие, че има много активни участници на борсата и при дадена заявка за покупка или продажба, тя може бързо да бъде посрещната от кандидат купувач/продавач на цена, близка до средната за други сделки за същия финансов инструмент.
Ликвидността е от изключителна важност, защото по този начин пазарът става по-ефективен, по-удобен и по-лесен за участниците. Могат да се реализират печалби по-безпроблемно, както и финансовите инструменти да се обръщат в кеш.
Търговията на фондовата борса следва определен процес, който може да бъде представен чрез няколко стъпки.
На първо място е избирането на брокер. Повечето брокери днес предлагат онлайн платформи, чрез които могат да се купуват акции.
След избора на брокер, следва подаването на поръчка за покупка или продажба. Тук е важно да се изяснят двата основни вида поръчки - лимитирани и пазарни. При пазарните поръчки сделката се изпълнява по текуща пазарна цена, по възможност веднага. При лимитираните поръчки пък се определя точна цена за покупка или продажба и сделката се осъществява само когато тази цена бъде достигната.
Работа на фондовата борса е да осъществи съвпадения на поръчките и да свърже търсенето с предлагането. При налично съвпадение, сделките стават възможни и се осъществява тяхното изпълнение. След това сделките се регистрират и се извършва сетълмънт. Това е последната стъпка при търговия с акции, когато парите и акциите окончателно си сменят собствениците.
Фондовата борса съдържа първичен и вторичен пазар. Тези два пазара имат своите разновидности и е необходимо разбиране на разликите им.
Първичен пазар
Първичният пазар е мястото, където компаниите осъществяват първоначалното предлагане на своите ценни книжа. Това се случва предимно чрез провеждането на първично публично предлагане. Щом това се случи, компанията става публична.
След като компанията е публична, напред във времето тя може да осъществява и допълнителни емисии, в които издава нови акции. Това отново се случва на първичния пазар.
За този тип пазар трябва да се знае, че парите от продадените акции отиват директно към компанията-емитент, цените на акциите се определят предварително, а участници са главно институционални инвеститори и инвестиционни банки.
Вторичен пазар
Вторичният пазар е мястото, където инвеститорите купуват и продават вече емитирани ценни книжа помежду си. За разлика от първичния пазар, при който средствата постъпват директно в компанията издател, на вторичния пазар парите циркулират само между инвеститорите.
Този пазар е отворен за всички – от големи институционални инвеститори и инвестиционни банки до индивидуални инвеститори. Именно чрез вторичния пазар се осигурява ликвидност на ценните книжа, като активите могат бързо да бъдат купувани и продавани според пазарните условия.
Инвестициите на фондовата борса предлагат както значителни предимства, така и рискове, които инвеститорите трябва да познават.
Водещо предимство на инвестициите на фондовата борса е възможността за висок доход. От полза е ликвидността, която е способността за бърза покупка или продажба на активи. Широкият избор от ценни книжа дава и възможност за диверсификация, които да придаде устойчивост на един портфейл.
Доходът от дивиденти е друго важно предимство, а в последните години достъпността на фондовите борси също стана отличителен белег, който прави търгуването на тях интригуваща възможност.
Насочвайки се към рисковете, те могат да бъдат разграничени на няколко типа. На първо място е пазарната волатилност, която се изразява в опасността цените на акциите да паднат. Инвеститорът е уязвим и на системни рискове, при които целия пазар е засегнат - икономически кризи или геополитически сътресения.
Възможен е валутен риск, когато се купуват акции на пазар, който работи с валута, която е чуждестранна за инвеститора. Определено движение в курса между валутите може да изяде част от печалбата.
Съществува и риск от загуба на капитал в следствие на слаби инвестиционни решения.
Фондовите борси са важна част от глобалната финансова система. Има някои борси, които се открояват като най-големи и значими.
Най-голямата борса в света днес е Нюйоркската фондова борса, основана на улицата Уол Стрийт. Тя е традиционна борса с физически търговски под, на който брокери сключват сделки. На нея са листнати големи компании като Кока Кола и Майкрософт.
Друга водеща борса е NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations). Тя е втората по-големина борса в САЩ и се характеризира с това, че е изцяло електронна. На нея са листнати високотехнологични компании като Amazon и Meta.
Лондонската фондова борса е водеща борса в Европа. Тя предоставя достъп до търговия с ценни книжа на големи компании от различни точки на света. На нея могат да се купуват включително големи британски компании като HSBC и British Petroleum.
Фондовата борса е организиран и регулиран финансов пазар, който среща продавачи и купувачи на ценни книжа. Тя изпълнява ролята на посредник, като улеснява размяната на капитал и собственост между различните участници.
Търговията на фондовата борса започва с избор на брокер и подаване на поръчка за покупка или продажба на акции, която може да бъде пазарна (изпълнява се веднага) или лимитирана (изпълнява се при достигане на зададена цена). След като поръчките бъдат съпоставени, сделките се регистрират и приключват чрез процеса на сетълмънт, при който акциите и средствата си сменят собствениците.
Инвестирането на фондовата борса предоставя възможност за висок доход чрез капиталови печалби и дивиденти, както и ликвидност, която позволява бърза покупка и продажба на активи. Допълнително, инвеститорите могат да диверсифицират своите портфейли, избирайки от широк спектър от ценни книжа.