; ;
Какво е амортизация: Значение, видове и как се изчислява

Какво е амортизация: Значение, видове и как се изчислява

Научете какво представлява амортизацията, как се изчислява и защо е важна за бизнеса. Разберете каква е разликата между амортизация и обезценка на активи.

Понятието „амортизация“ се използва най-често във финансите и счетоводството. Терминът има основна роля в планирането на разходите на всяка една фирма и в подготовката на финансовите ѝ отчети. Амортизацията се свързва с процеса на постепенно захабяване на дълготрайните материални активи (ДМА) на компанията или с моралното остаряване на нейните дълготрайни нематериални активи (ДНМА).

В тази статия ще разгледаме в детайли какво представлява понятието амортизация и какви са основните ѝ видове. Ще обърнем внимание и на това как амортизацията се различава от обезценката на активи и какво е влиянието ѝ върху данъците и финансовите отчети на фирмите.

Какво представлява амортизацията и защо е важна за бизнеса

Амортизацията най-често се представя като процес по разпределение на стойността на един актив през целия срок на неговото използване. Например, когато фирма закупи даден ДМА като сграда, машина, оборудване и др., тя не отчита пълния размер на стойността му като еднократен разход. Вместо това компанията отчита разхода на части през годините, в които активът ще носи полза на бизнеса.

Процесът на амортизацията се счита за стартирал от момента, в който компанията въведе закупения актив в експлоатация и продължава до изтичането на полезния му живот или до момента на извеждането му от употреба. Значението на амортизацията за бизнеса се проявява в няколко ключови аспекта:

  • Точно отчитане на разходите. Този процес позволява на компаниите да разпределят големите си капиталови разходи за период по-дълъг от една година;

  • Съгласно българското законодателство амортизационните отчисления носят данъчни ползи, тъй като се признават за данъчни цели. В резултат стойността на облагаемата печалба на компанията намалява;

  • Реалистична оценка на активите, която отразява настоящата сума на активите в баланса на предприятието;

  • Осигуряване на средства за подмяна. Системното отчитане на амортизационни разходи помага на компаниите да планират бъдещите инвестиции за подмяна на захабени ДМА или остарели ДНМА.

Основни видове амортизация

Срещат се три основни вида амортизация. Важно е да се отбележи, че те се характеризират на база различни методи за пресмятане стойността на актива във времето. Преди да преминем към основните видове амортизация ще се спрем на понятието амортизационна квота. То изразява каква част от дълготрайните активи (ДА) се приспада под формата на разход за амортизация.

Линейна амортизация

Характерно за линейния метод на пресмятане е, че сумата на актива се разпределя на равни части през целия период на полезния му живот. При този вид амортизация амортизационната квота е еднаква за всеки един период.

Пример за линейна амортизация

Производствена фирма купува машина за 15 000 лв. Срокът на използване, който фирмата е определила за този ДМА, е 5 години. Това означава, че амортизационната квота на машината ще бъде 3 000 лв. за всяка година.

Ускорена амортизация (метод на намаляващия остатък)

Особеното на този вид метод е, че амортизацията се пресмята не върху първоначалната стойност на актива, а върху оставащата (неамортизирана) такава в началото на всяка следваща година. Ускорената амортизация е особено подходящ метод за активи като техника и софтуер, които остаряват бързо и губят значителна част от стойността си

Пример за ускорена амортизация

Строителна фирма закупува специализиран софтуер на стойност 15 000 лв. Срокът на амортизация е 4 години, като предварително е определен годишен амортизационен процент от 30%. 

Година 1: 

Амортизация = 15 000 лв. × 30% = 4 500 лв.

Оставаща стойност: 15 000 – 4 500 = 10 500 лв.


Година 2:

Амортизация = 10 500 × 30% = 3 150 лв.

Оставаща стойност: 10 500 – 3 150 = 7 350 лв.


Година 3:

Амортизация = 7 350 × 30% = 2 205 лв.

Оставаща стойност: 7 350 – 2 205 = 5 145 лв.


Година 4:

Амортизация = 5 145 × 30% = 1 543,50 лв.

Обикновено през последната година от полезния живот на актива се прави корекция, което дава възможност за цялостно обхващане на остатъка.

Метод на производствените единици

При този метод амортизацията е обвързана с интензивността на използване на закупения актив, а не с времето. Методът на производствените единици най-често се използва при активи, чието захабяване пряко зависи от обема на продукцията или работните часове и се изчислява по формулата:


Амортизация за периода = (Първоначална стойност на актива - Остатъчна стойност на актива) х (Произведени единици през периода / Общ очакван капацитет)


Разлика между амортизация и обезценка на активи

Преди да проследим разликата между тези два счетоводни термина, обръщаме внимание, че и двете понятия се свързват с намаляването стойността на активите. 

Амортизацията се определя като планиран процес, който разпределя стойността на актива през целия период на полезния му живот.

За разлика от процеса на амортизация, който се случва на етапи, обезценката на активи се извършва като еднократен разход и има директно въздействие върху финансовите отчети на компанията. Обезценката на един актив може да бъде вследствие на външни фактори като повреда, остаряване, технологични промени или други непредвидени обстоятелства.

Влияние на амортизацията върху финансовите отчети и данъците

Амортизацията играе съществена роля за финансовото състояние на всички компании и има пряко въздействие върху данъчните им задължения. Нека разгледаме как това се случва в практиката.

Влияние върху финансовите отчети

В отчета за приходи и разходи амортизацията е представена като разход, който влияе на крайния финансов резултат (печалба или загуба), без обаче реално да представлява паричен поток. Различните методи за пресмятане на амортизацията могат да променят стойността на отчетената печалба през отделните години.

В баланса на фирмата ДМА и ДНМА са записани с текущата си стойност. Тя се пресмята като от първоначалната цена на съответния актив се извади натрупаната до момента амортизация. 

В отчета за паричните потоци амортизацията се изчислява по специален способ. Тъй като тя е разход, който обаче не води до реално плащане, при пресмятането на паричните потоци от дейността на компанията, амортизацията се прибавя обратно към печалбата.

Влияние върху данъците

По-ниска данъчна основа. Както вече споменахме, съгласно българското законодателство амортизационните отчисления се признават за данъчни цели. В резултат на това сумата, върху която всяка една компания плаща корпоративен данък, намалява. 

Наличие на специфични данъчни правила и норми, които се различават от счетоводните правила. Ето защо е важно да се разграничават отделните понятия като данъчна и счетоводна печалба например. 

Често задавани въпроси

Кои активи подлежат на амортизация?

На амортизация подлежат всички ДМА и ДНМА, които имат полезен живот повече от една година и стойност над определен праг. 

Има ли активи, които не подлежат на амортизация?

Да, има такива активи. Сред тях са земите, активи, които в конкретния момент се намират в процес на изграждане, произведения на изкуството, както и активи, чието предназначение не е за стопанска дейност.

Може ли да се промени методът на амортизация след началото на процеса на употреба на актива?

Има такава възможност. За да се случи промяна на метода на амортизация, компанията трябва да се обоснове защо пристъпва към промяна, след което трябва да оповести ефекта от нея във финансовите си отчети.